Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Podglądanie DNA

Badacze postanowili przyjrzeć się gwałtownym zmianom występującym w DNA komórek, które pozbawione zostały tlenu oraz składników odżywczych. Taki stan charakterystyczny jest dla wielu częstych chorób, szczególnie zawału serca, nowotworów, czy udaru mózgu. Więcej…

Płyta indukcyjna – jak to działa?

Bywa modnym i użytecznym dodatkiem, który w naszych kuchniach pojawia się coraz częściej. I choć dla niejednego z nas kuchenka indukcyjna to obowiązkowa inwestycja, jest też wiele osób, które na tą innowację patrzą z dużą dozą nieufności. Czy warto inwestować w taki sprzęt? Czym kuchenki indukcyjne podbiły serca tych, którzy w kuchni stawiają na prostotę oraz bezawaryjność? Więcej…

Jak jeść mniej

Naukowcy dowodzą, iż jedzenie pokrojone na mniejsze kawałki bardziej syci i nagradza niż jednorazowa porcja o tej samej zawartości kalorii, dotyczy to tak samo ludzi jak i zwierząt. Taką preferencję co do doboru postaci pożywienia badacze tłumaczą tym, że jedzenie podane w formie wielu małych kawałeczków wytwarza poczucie większej objętości jedzenia. Więcej…

Jak rozbudzić w dziecku ukryte zdolności

Dzieci, szczególnie te najmłodsze, są ciekawe świata, chcą wiedzieć wszystko i o wszystko pytają. Już od ledwo mówiący brzdąc wykazuje konkretne zainteresowania, warto więc bacznie obserwować swoje dziecko, by odkryć jego naturalne predyspozycje i zdolności jak najwcześniej. Będzie to szczególnie istotne podczas wybierania w przyszłości szkoły, kierunku studiów czy zawodu. Więcej…

Jak zaprojektować stand reklamowy, by stał się najlepszą wizytówką firmy?

Standy stanowią podstawę strategii marketingowej każdej firmy, która stara się pozyskać klientów w sposób bezpośredni – poprzez reklamę indoor lub outdoor. Podczas projektowania takiej konstrukcji nie można zapomnieć o nowoczesnym designie, lecz równie ważne jest zadbanie o czytelność przekazu i jego wartość merytoryczną. Podpowiadamy, jak powinien wyglądać stand reklamowy, by sprawdził się w roli profesjonalnej wizytówki firmy. Więcej…
Zimowe zjawiska przyrodnicze

W przyrodzie bez ustanku następują zmiany. W zimie możesz ujrzeć niebywale ciekawe zjawiska pogodowe. Urocze malownicze widoki są efektem przemian, jakie występują w atmosferze. Zwróćmy uwagę na to, że zimowe zjawiska pogodowe są równie spektakularne, co niebezpieczne. Przypatrując się naturze trzeba pozostać ostrożnym oraz przygotować się adekwatnie do surowych warunków. My zachęcamy jednak do zimowej wycieczki do lasu. Tutaj zima maluje najpiękniej. Z tego artykułu dowiesz się, jakie zjawiska pogodowe masz możliwość zaobserwować w zimie.

Śnieg i burze śnieżne

Opady śniegu stanowi zawsze niezmiernie oczekiwana zapowiedź zimy. Śnieg występuje w postaci kryształków lodowych. Pod lupą taki śnieżny płatek jest przecudowna i misterna. Płatki śniegu mogą tworzyć gwiazdki, słupki, igiełki bądź rozmaite nieregularne płytki. W skupieniu śnieg tworzy białą pokrywę, wówczas świat wydaje się taki cichy i nieskazitelny. Czasami w zimą mamy do czynienia z zawieją śnieżną. To zjawisko pojawia wówczas kiedy wiatr przesuwa lekki śnieg zalegający na ziemi. Z kolei podczas gdy pada śnieg a także wieje silny wiatr, wówczas powstaje zamieć śnieżna. Jeśli opady śniegu są nadzwyczaj gwałtowne możemy mówić o śnieżycy, a jak dodatkowo wystąpią wyładowania atmosferyczne, to jest to burza śnieżna. W czasie takich gigantycznych zjawisk, lepiej pozostać w domu. Niemniej aczkolwiek podczas drobnej śnieżycy czy też niedługo po niej warto wybrać się na leśny spacer. Pokryte śniegiem drzewa prezentują się cudownie. Na dodatek da się z łatwością prześledzić tropy zwierząt i rozkoszować się głuchą ciszą.

Mroźne temperatury

Gdy temperatura spada poniżej zera występuje przymrozek. Ten fakt ma miejsce nie tylko zimową porą, lecz też w okresie jesieni i wiosny. Przymrozek wynika z amplitudy, którą oblicza się w oparciu o różnicę pomiędzy temperaturą w dzień i w nocy. Nawet w przypadku spadku poniżej O stopni Celsjusza w nocy różnica wyraża wartości dodatnie. To efekt trwającego wciąż ciepła w trakcie dnia a także małych zmian temperatur. W sytuacji jak dobowa temperatura wskazuje liczbę ujemną, zjawisko definiuje się jako mróz. Nieznaczny, na przykład 10, czy 12-stopni mrozu nie stanowi przeciwskazania do dłuższego spaceru. Powinno się pamiętać jednak o nałożeniu grubych rękawic i zabezpieczeniu skóry kremem ochronnym. Temperatura powyżej 20 stopni Celsjusza stwarza już ekstremalne warunki, których bezwzględnie należy unikać. Na tak gigantycznym mrozie nie wolno zbyt długo spędzać czasu, ponieważ płuca i oskrzela nie mogą właściwie działać. Zimne, suche powietrze, które gwałtownie i w ogromnej ilości przedostaje się do wewnątrz uszkadza pęcherzyki płucne i oskrzela. Efektem tego są nieodwracalne uszkodzenia, jakie prowadzą do astmy. Nie mniej jednak w przypadku, kiedy jest mróz do minus 15 stopni wskazane jest wybrać się na ożywczy spacer. Podczas niskich temperatur dochodzi do innych nadzwyczajnych zjawisk powiązanych z zamarzaniem pary wodnej, poznasz je czytając kolejny rozdział.

Zmrożone widoki

Zimowa aura stwarza warunki do powstawania malowniczych zjawisk z parą wodną w roli głównej. Woda zamarza nie tylko na nawierzchni, ale także w powietrzu. Powstałe w ten sposób przecudnej urody ozdabiają krajobraz. Szron to lodowy osad, który wytworzył się na powierzchni. Jeżeli podłoże osiągnie temperaturę poniżej potrójnej granicy zamarzania wody, to występuje wówczas tzw. resublimacja, czyli bezpośrednie zamarznięcie wody. Szron niejednokrotnie mylimy z z szadzią. Szadź jednak powstaje w przypadku dotknięcia schłodzonej kropelki wody z podłożem lub z powstałą poprzednio szadzią. W wyniku np. wolnego ściekania takiej zamarzającej wody buduje się twarda pokrywa szadzi zbudowanej z kryształków lodowych. O ile kropelki wody rozpłyną się przed pełnym zamarznięciem, to w takim razie powstaje gołoledź. Drogowcy nazywają to zjawisko "szklanka", jako że droga oblepiona gołoledzią jest gładka i niezwykle śliska. Wprawdzie szron, szadź i gołoledź są zjawiskami niebezpiecznymi, warto przespacerować się do lasu. Otoczone kryształkami lodu czy też szadzią drzewa i krzewy wyglądają magicznie. Niestety taka ozdoba jest dla roślin bardzo ciężka, nazbyt ciężka, w związku z tym w wielu przypadkach dochodzi do złamania gałęzi lub konarów. Masywna warstwa szadzi dodatkowo pokrytej śniegiem tworzy okiść. To gruba i bardzo ciężka warstwa zalegająca na drzewach i krzewach. Należy więc rozglądać się bacznie i omijać zakątki z wyraźnymi obciążonymi roślinami, tak aby nie doszło do wypadku. Tymczasem nader urokliwym zjawiskiem jest pył diamentowy. To sporadyczne zjawisko w polskich warunkach klimatycznych, lecz od czasu do czasu da się go dostrzec. Warunek stanowią kilkudziesięciostopniowe mrozy. Powstaje zjawisko bezpośredniego zamarzania wody w powietrzu. Powstające słupki lodowe spadają na ziemię połyskując w promieniach słońca.

Polecamy także:

Depilacja laserowa - tajemnice technologii i jej praktyczne zastosowanie

Nieuchronnie związane z naszymi codziennymi dążeniami do osiągnięcia estetycznego ideału, depilacja laserowa stała się wręcz symbolem nowoczesnej dbałości o wygląd i komfort ciała. W niniejszym artykule pragnę z wami podzielić się tajemnicami tej intrygującej technologii oraz omówić jej praktyczne zastosowanie w kontekście usprawnienia naszych nieustających starań o zdobycie równowagi pomiędzy naturalnym pięknem a kulturowymi oczekiwaniami. Więcej…

Służba zdrowia starożytnego Egiptu

Według badaczki amerykańskiej Anne Austin, nad Nilem w czasach starożytnych funkcjonowała państwowa służba zdrowia. Anne jest doktorantką na Uniwersytecie Stanford w Palo Alto. Więcej…

Projektowanie systemu dedykowanego

Współczesna sytuacja rynkowa wymusza na przedsiębiorstwach perfekcyjne dopasowanie do oczekiwań odbiorców. gdy chce się zrealizować wszystkie ich wymagania, do prowadzenia sprzedaży niezbędny będzie system dedykowany. Więcej…

Telematyka

Rozwój techniki przyczynił się do rozwoju komunikacji zdalnej, na odległość. Telekomunikacja to komunikacja na odległość za pomocą dźwięków, słów, obrazów lub innych informacji. Może byś dwukierunkowa lub radiowa. Więcej…

Zakup przez internet odzieży roboczej'

Elementy odzieży ochronnej zabezpieczają ciało przed uszkodzeniami w czasie pracy. Są one wręcz koniecznym wyposażeniem dla każdego z pracowników wykonujących prace o podwyższonym ryzyku – na budowach, w fabrykach czy przy pracach drogowych. Więcej…