Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Paleontologia, czyli wszystko o życiu gadów kopalnianych

Paleontologia, czyli dziedzina wiedzy zajmująca się rozpoznawaniem organizmów żywych tylko na podstawie znalezionych skamieniałości, jest dziedziną stale się rozwijającą. W zasadzie to bardzo współczesną, chociaż brzmi to nieco abstrakcyjnie, jeśli wziąć pod uwagę, że w całości dotyczy prehistorii. Więcej…

Lek na długie życie?

Sirolimus to lek stosowany przy przeszczepach, zapobiega odrzutom przeszczepów. Testuje się go obecnie jako farmaceutyk wydłużający życie. Póki co testy odbywają się na psach. Więcej…

Egzamin w WORD - jak na przykład zdać za pierwszym podejściem?

Z legendarnym egzaminem na prawko wiążą się różnorodne historie. Przeważnie można usłyszeć, iż zaliczenie za pierwszym razem jest niewykonalne. Bezspornie to samo wydarzenie generuje wielki stres i poruszanie. Trzeba znakomicie poznać wszystkie reguły ruchu drogowego, rozsądnie manewrować samochodem i zachować refleks na wypadek nieroztropności pozostałych kierowców. A dodatkowo wciąż pojawiają się pogłoski o twardych egzaminatorach, czy innych nieprzyjemnych okolicznościach. W jaki sposób podejść do egzaminu, aby zaliczyć za pierwszym podejściem. Więcej…

Do czego służy CFD?

CFD – Computational Fluid Dynamics – to obliczeniowa mechanika płynów, inaczej numeryczna mechanika płynów. Jak wskazuje nazwa, to dział mechaniki płynów, który wykorzystuje metody numeryczne do rozwiązywania zagadnień przepływu płynów. To zagadnienie związane przede wszystkim z przepływem. Nowoczesne, zaawansowane programy komputerowe pozwalają w stosunkowo prosty sposób wyznaczać rozkład prędkości, ciśnienia, temperatury oraz innych parametrów w przepływie. Co można powiedzieć o CFD od strony praktycznej? Więcej…

Podstępne mrówki

Naukowcom udało się ostatnio udowodnić, że istnieje pewien gatunek mrówek, który umie pozyskiwać niewolnice bez użycia przemocy, jedynie za sprawą podstępu. Więcej…
Psy w służbie zdrowia - uniwersalne dobre samopoczucie

Obecna ludność coraz rzetelniej kieruje atencję na wielorakie formy terapii, aby polepszyć jakość życia i stan psychiczny. Jedną z tych oryginalnych metod, otrzymującą coraz to znaczniejszą renomę, jest dogoterapia. To fenomenalna forma kuracji, jaka sprzęga w sobie bliskość człowieka z czworonogiem, gwarantuje rozległy obręb korzyści dla różnych kategorii ludzi. Począwszy od maluchów z trudnościami w edukacji po osoby w podeszłym wieku, cierpiące na choroby przewlekłe, dogoterapia staje się wielozadaniowym instrumentem rozwijającym zdrowie mentalne oraz uczuciowe.

Początki kynoterapii

Przeszłość kynoterapii czerpie z starożytnego Egiptu, gdzie psy były użytkowane do pomocy w uzdrawianiu rozmaitych dolegliwości. Niemniej jednak to dopiero w ostatnich dekadach dogoterapia osiągnęła potwierdzanie w sferze nauk medycznych. Obecnie psy są wykorzystywane w rehabilitacji tak samo w oddziałach leczniczych, jak i wspólnotach lokalnych.

Dogoterapia, a redukcja stresu

Doświadczenia naukowe bezspornie wykazują korzyści płynące z relacji z czworonogiem. Dogoterapia przynosi polepszenie stanu ducha, zredukowanie zdenerwowania, wzmożenie aktywności fizycznej i rozwijanie kompetencji społecznych. W dodatku obecność czworonoga w trakcie kuracji jest w stanie poruszać zachętę do uczestnictwa w terapii oraz przeprowadzania reguł rehabilitacyjnych.

Psychologiczne aspekty wyboru psa terapeutycznego

W czasie dogoterapii zasadnicze stają się właściwości charakteru psa. Sympatyczne usposobienie, przyjazne nastawienie, ustabilizowany charakter, cierpliwość a także pragnienie kooperacji z człowiekiem oznaczają przewodnie elementy. Rasy czworonogów nierzadko selekcjonowane do roli terapeutycznej to między innymi Labrador Retriever, Pudel (średni lub duży) a także Bernardyn.

Dobre strony i przeciwwskazania dogoterapii

Dogoterapia wykazuje obszerne wykorzystanie w leczeniu różnych chorób, jak na przykład autyzm, ADHD, upośledzenie intelektualne, zaburzenia psychiczne, bądź choroby neurodegeneracyjne u osób w podeszłym wieku. Jednakże istnieją też ograniczenia, jak na przykład strach przed czworonogami, alergie na sierść i ślinę psów, skłonność do infekcji oraz ograniczona odporność.

Dogoterapia, w charakterze rehabilitacji dla każdego, jest jeszcze bardziej atrakcyjna i ceniona. Związek z czworonogiem, nie wyłącznie jako forma leczenia, ale też jako powód zabawy i pomocy, powoduje, że ta odmiana leczenia staje jest osiągalna dla każdego, który poszukuje polepszenia trybu życia i dobrostanu umysłowego.

Polecamy także:

Wzornictwo przemysłowe – studia i perspektywy pracy

Kierunek wzornictwo przemysłowe można studiować na uczelniach o profilu technicznym lub artystycznym. Jakie są perspektywy pracy po takich studiach? Więcej…

Gdzie szukać dobrej sali weselnej?

Wesele to takie wydarzenie w życiu rodziny, które z jednej strony jest wyjątkowym przeżyciem i przywodzi po latach cudowne wspomnienia, z drugiej zaś może przysporzyć nie lada stresu. Zwłaszcza, jeśli państwo młodzi i rodzice nazbyt intensywnie zaangażowali się w przygotowania do imprezy. Jeżeli na tym etapie cokolwiek pójdzie źle, skutki mogą zakłócić przebieg uroczystości. Co zatem robić, by wesele było udane? Znaleźć dobrą salę weselną! Więcej…

Jakie jest zastosowanie mierników poziomu dźwięku w kontekście BHP?

Hałas w środowisku pracy jest dużym zagrożeniem dla zdrowia pracowników. Generowany jest przez pracujące maszyny, urządzenia, transport wewnątrzzakładowy i wiele innych źródeł. Jego negatywny wpływ na otoczenie został dogłębnie zbadany i oceniony jako jeden z poważniejszych czynników negatywnie wpływających na układ nerwowy człowieka. Dlatego też specjaliści od bezpieczeństwa i higieny pracy wkładają dużo energii w opracowywanie metod walki z hałasem. Pomagają im w tym specjalistyczne mierniki poziomu dźwięku. Więcej…

Zaplanuj już naukę do matury 2016!

Uczniowie drugiej klasy liceum albo trzeciej klasy technikum obserwują właśnie zmagania starszych kolegów z maturą, oczekując jednocześnie na zasłużone wakacje. Jednak, by nauka do matury była bezstresowa, warto pomyśleć o niej już teraz, a przygotowania zacząć w okresie letnim. Więcej…

Rolnictwo konwencjonalne, a ekologiczne

Coraz częściej można usłyszeć o rolnictwie ekologicznym. My, jako konsumenci, również chętniej sięgamy po owoce i warzywa pochodzące z tzw. Eco – upraw. Jaka jest różnica pomiędzy rolnictwem ekologicznym, a konwencjonalnym? Więcej…