Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Wynajęty samochód – pomysł na podróż służbową

Polskie przedsiębiorstwa coraz częściej działają na terenie całego kraju, a nawet poza jego granicami. Bywa, że jednym z głównych zadań pracowników jest podróżowanie po kraju i częste wyjazdy służbowe za granicę. W przypadku takich podróży samochód z wypożyczalni może okazać się doskonałym rozwiązaniem. Więcej…

Korzystanie z płatności mobilnych

Ewolucja w dziedzinie finansów może nam ułatwić życie, może się jednak okazać niebezpieczną pułapką. Co można zrobić, aby technika pomagała nam, a nie stanowiła źródła nowych problemów? Odpowiedź jest banalna – mnóstwo zależy od nas a także od zdrowego rozsądku, którym trzeba się wykazywać w każdej sytuacji. O czym wobec tego powinny pamiętać osoby mające zamiar bez ryzyka korzystać z płatności mobilnych? Więcej…

Plusy posiadania rodzeństwa

Uczeni wykazali, iż u osób, posiadających młodsze rodzeństwo obniża się ryzyko zachorowania na alergię, astmę a także ochrania przed otyłością. W starszym rodzeństwie budzi się poczucie odpowiedzialności, oraz atrybuty przywódcze. Więcej…

Gdańskie zabytki: ratusz

Dla wielu miłośników podróży, Gdańsk staje się niezwykle interesującym celem wycieczki. Pobyt w Gdańsku to wyjątkowa szansa dla tych gości, którzy pragną nacieszyć się widokiem wspaniałych zabytków. Na brak fascynujących przykładów dawnej architektury nie można tu narzekać. Na jakie zabytki opłaca się zwrócić największą uwagę? Więcej…

Jak wybrać dobry kurs językowy?

W tej chwili znajomość języków obcych jest konieczna zarówno w sytuacjach prywatnych jak i biznesowych. Znajomość języka angielskiego pozwala nam swobodnie podróżować i pewnie czuć się za granicą, zawierać nowe znajomości z obcokrajowcami, kontaktować się, z osobami nie znającymi języka polskiego. Biegle posługiwać się językiem obcym musimy także, kiedy ubiegamy się o pracę, w zasadzie bez względu na profesję i stanowisko. Firmy bowiem coraz częściej mają zagranicznych właścicieli, współpracują z międzynarodowymi kontrahentami i wspólnikami, przyjmują zagranicznych gości. Przykłady można by mnożyć. Więcej…
Paleontologia, czyli wszystko o życiu gadów kopalnianych

dinozaur-mPaleontologia, czyli dziedzina wiedzy zajmująca się rozpoznawaniem organizmów żywych tylko na podstawie znalezionych skamieniałości, jest dziedziną stale się rozwijającą. W zasadzie to bardzo współczesną, chociaż brzmi to nieco abstrakcyjnie, jeśli wziąć pod uwagę, że w całości dotyczy prehistorii.

Pasjonaci historii abstrakcyjnej

Na ekranach kin niedługo pojawi się kolejna część "Parku Jurajskiego". Szum medialny wokół nowej produkcji Colina Trevorrowa jest najlepszym dowodem na to, że świat dinozaurów ciągle nas fascynuje. Świadczy o tym także rosnąca popularność parków edukacyjnych z modelami dinozaurów, takich jak park-dinozaurow.pl.

Chociaż zwykle kojarzy się paleontologię tylko ze strachem przed ogromnymi dinozaurami, warto wgłębić się w temat odrobinę bardziej i wyzbyć się stereotypów. Skamieniałościami i dawnymi formami istnienia interesowano się od starożytności. Ateński wódz Nikiasz był zafascynowany bursztynem, który określał jako "promienie słońca zastygające przy kontakcie z wodą". Życie zapisane w formach utrzymujących się w dobrej kondycji przez wieki może być zatem odrobinę magiczne.

Czasy, które analizują paleontolodzy, sięgają początków życia na Ziemi. Paleontologię dzieli się na kilka dziedzin: paleozoologię, która bada skamieliny zwierząt i paleobotanikę, zajmującą się roślinami kopalnymi. Naukowcy poświęcający się analizie skamieniałości są zainteresowani nie tylko budową ciała prehistorycznych zwierząt, ale także ich dietą, chorobami, śmiercią i... czymś na kształt "życia rodzinnego" - chcą wiedzieć, czy dane zwierzę charakteryzowała chęć funkcjonowania w stadzie lub życie jako samodzielny drapieżnik.

Dzięki takim badaniom dziś już wiemy, że istniały kiedyś na ziemi pterozaury, których rozpiętość skrzydeł wynosiła 10 m. Najstarszy znany nam ssak żył 225 mln lat temu, a dziobak jest prymitywnym ssakiem, nazywanym "żywą skamieliną". Spektakularną siłę i żywotność takich organizmów warto przybliżyć sobie zwiedzając ścieżkę edukacyjną park-dinozaurow.pl.

W gruncie rzeczy

Metody badań wykorzystywane przez paleontologów są bardzo różnorodne, ale generalnie opierają się na poszukiwaniu ukrytych w pokładach geologicznych szczątków roślin i zwierząt, analizie pyłkowej oraz wykorzystaniu metod izotopowych (odnoszących się do datowania znalezionych fragmentów biologicznych). 

Jednym z najbardziej pasjonujących tematów zajmujących paleontologów jest od dawien dawna problem zagłady dinozaurów. Do dzisiaj naukowcy główkują nad tym, co tak naprawdę musiało się stać, że te ogromne gady lądowe wymarły? Zagadka ta jest absolutnie frapująca.

Rozważa się różne przyczyny biologicznej katastrofy wielkich gadów. Mówi się zarówno o zatruciu pyłami wydobywającymi się po erupcji wulkanów, o zalewaniu lądów w czasie procesów geologicznych, ale także o uderzeniu meteorytu, który miał 66 mln lat temu zderzyć się z Ziemią i całkowicie zmienić środowisko naturalne. Tak czy siak pozostaje to jedną z najbardziej przerażających katastrof w historii.

dinozaur

Polecamy także:

Pompa ciepła jako eko-energia? Czyżby na pewno?

Ze względu na fakt, że środowisko naturalne staje się coraz bardziej obciążone ludzie powinni zacząć się coraz mocniej zastanawiać nad tym, aby szukać alternatywnych sposobów na pozyskiwanie energii oraz, aby zacząć stosować ekologiczne ogrzewanie w swoich domach. Dzięki zastosowaniu pompy ciepła będzie można tutaj w sposób efekty korzystać z energii odnawialnej. Jeśli jesteście zainteresowani tym jak to funkcjonuje to przeczytajcie dalszą część artykułu. Więcej…

Szkoły wyższe - którą wybrać?

Otrzymując świadectwo ukończenia szkoły średniej, otrzymujemy dokument uprawniający nas do podjęcia studiów. Dalszą naukę możemy kontynuować na jednej z setek szkół wyższych działających na terenie Polski. Więcej…

Styl życia a pokoleniowe dźwięki - harmonia różnorodności społecznej

Aktualnie obserwujemy efektowną mieszankę różnorodnych pokoleń, które współegzystują i oddziałują na kształtowanie się obecnego społecznego oblicz. Pokolenia X, Y, Z i Baby Boomers to całkowicie odmienne grupy, z których każda przenosi wyjątkowe zalety i sposobności do współczesnego życia. Ten taniec rozpiętości trybu życia formuje obecną rzeczywistość, budując fascynującą mozaikę kultury, rozwiązań i zmieniających się kierunków. Więcej…

Zachowaj spokój i bezpieczeństwo w czasie swoje wakacji

Letnie miesiące to okres, kiedy wiele osób wybiera się na wyczekany wypoczynek, tak aby odprężyć się, zrelaksować się i nasycać się uciechami podróży. Niemniej jednak bez względu na to, czy zamierzasz wczasy w egzotycznym zakątku, lub też spędzasz czas w pobliżu domu, bezpieczeństwo musi nieustannie być Twoim zamiarem. Przedstawiamy parę przydatnych wskazówek, które pomogą Ci zadbać o swoje bezpieczeństwo w ciągu urlopu. Więcej…

Syndrom pustego gniazda

Każdy, kto jest rodzicem, dobrze wie, że po urodzeniu dziecka życie diametralnie się zmienia. Nagle nie mamy już tylko własnych spraw, ale też aktywnie uczestniczymy w dojrzewaniu naszych dzieci i przechodzimy z nimi przez wszystkie jego etapy. Niejednokrotnie życie naszych pociech absorbuje nas bardziej niż nasze własne, a bardzo często „własne życie” w zasadzie przestaje istnieć, bo albo my odsuwamy je na dalszy plan albo najzwyczajniej na świecie nie starcza nam czasu na myślenie o sobie i swoich potrzebach. Więcej…