Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Pomoc psychologa

Wizyta w poradni psychologicznej czy też udanie się na psychoterapię wiąże się z pewnym stereotypem. Niejednokrotnie słyszymy podczas rozmów z przyjaciółmi: "Przecież nie jestem wariatką, aby musieć chodzić do terapeuty!?" Jest to całkowicie niedorzeczne twierdzenie wykluczające najistotniejsze zadania psychoterapeuty. Więcej…

Paraliż Senny - Z czym to się je?

Paraliż Senny, inaczej porażenie przysenne to stan, w którym doznajemy porażenia mięśni. Możemy bez problemu oddychać, ale nie możemy czymkolwiek poruszyć. Osoby przeżywający to pierwszy raz przeważnie wpadają w panikę, najgorzej jest z tymi którzy nigdy nie słyszeli o paraliżu sennym. Więcej…

Kiedy warto iść na studia podyplomowe?

Odpowiedź na pytanie postawione w tytule nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy bowiem od tego, czego oczekujesz od takiej inwestycji w dodatkową naukę. Niezależnie więc czy dopiero skończyłeś studia licencjackie, czy już dawno pracujesz w zawodzie i chcesz jedynie poszerzyć horyzonty lub zawęzić i wyspecjalizować swoją wiedzę, studia podyplomowe niewątpliwie są doskonałą opcją, która zaprocentuje w przyszłości. W materiale przedstawiamy dwie ścieżki, którymi możesz się kierować, gdy myślisz o tym, kiedy iść na podyplomówkę. Więcej…

"Być jak Ignacy” ponownie zainspiruje tysiące dzieci w Polsce!

Uczniowie szkół podstawowych z całej Polski po raz kolejny przekonają się, że nauka poprzez zabawę jest możliwa i ciekawa. Wszystko za sprawą Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza, która w grudniu br. rozpoczęła drugą edycję programu „Być jak Ignacy”. Projekt został objęty honorowym patronatem Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej. Więcej…

Ciecierzyca w wartościowej diecie

Ciecierzyca, znana również jako cieciorka, jest jednym z ważniejszych składników zdrowej diety. Dlaczego warto sięgać po tę roślinę strączkową? W jaki sposób wpływa ona na nasz organizm? Więcej…
Na czym polega wegetarianizm?

Wegetarianizm to forma żywienia, w którym nie spożywa się mięsa, ryb i pozostałych produktów odzwierzęcych. Zasadniczym składnikiem menu są artykuły pochodzenia roślinnego czyli: warzywa, owoce, zboża, orzechy, rośliny strączkowe. W niektórych przypadkach spożywa się jaja i produkty mleczne. Ostatnimi czasy wegetarianizm stał się szalenie atrakcyjnym stylem życia, choć w krajach Bliskiego Wschodu i Indiach niejedzenie mięsa dominuje od bardzo dawna. Sam wegetarianizm jest zróżnicowany, pojawia wiele wersji i wielorakich sposobów odżywiania spowodowanych odmiennymi przesłankami, takimi jak: przekonania moralne, warunki środowiskowe, powody zdrowotne, religijne, kulturowe, czy ekonomiczne. Wobec tego można również mówić o przeróżnych skutkach, niedostatkach albo innych konsekwencjach wynikających z wegetarianizmu. Spróbujmy zatem uporządkować informacje na temat wegetarianizmu i pokazać korzyści i mankamenty takiej diety.

Różnorodne warianty diety wegetariańskiej

Można wyróżnić parę dominujących typów wegetarianizmu, różniących się między sobą tym, które produkty odzwierzęce są dopuszczalne w jadłospisie. Każdy z tych sposobów odżywiania może być przeróżnie traktowany, a w rzeczywistości granice między nimi mogą być zmienne. Chociaż uznaje się poniższy podział:
Wegetarianizm ovo - konsumowanie jaj, lecz bez mięsa i mleka,
Wegetarianizm lacto - spożywanie nabiału, lecz bez mięsa i jaj,
Wegetarianizm ovo-lacto - spożywanie jaj i mleka ale bez mięsa,
Weganizm - zrezygnowanie ze wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego, tj. mięsa, jaj, mleka i jego przetworów, a także miodu i innych produktów pochodzenia zwierzęcego. Weganizm może mieć dwie odmiany: frutarianizmu - diety opartej głównie na owocach lub witarianizmu - diety, na którą składają się wyłącznie surowe warzywa i owoce,
Flexitarianizm - dieta bogata w roślinne produkty jednak bez rezygnacji z mięsa lub produktów pochodzenia zwierzęcego.
Pescowegatarianizm - dieta bogata w ryby i owoce morza lecz z wyjątkiem produktów z zawartością mięsa.

Po co stosować dietę wegetariańską?

Odpowiedniy jadłospis wegetariański musi wyróżniać się zróżnicowaniem składników i dobraniem do osobistych potrzeb, w nawiązaniu do wieku, płci, aktywności fizycznej i kondycji zdrowia. Są wszak grupy osób o szczególnych potrzebach żywieniowych np. dzieci, kobiety w ciąży, osoby uprawiające intensywny sport, pracownicy fizyczni. Jeżeli mówi się o minusach diety wegetariańskiej, to z reguły dotyczy to sytuacji braków żywieniowych. Pragnąc uniknąć braków, ważne jest, ażeby uwzględnić wielorakie źródła białka roślinnego, takie jak rośliny strączkowe, orzechy i zboża. Ci, którzy wykluczają artykuły mięsne, muszą dostarczać odpowiednią ilość składników odżywczych, zawierających witaminę B12, kwasy tłuszczowe omega-3, wapń i żelazo. Odpowiednio przygotowana dieta wegetariańska jest w stanie poprawić zdrowie i pomóc w efektywnym podtrzymaniu prawidłowej kondycji a także znacznie obniżyć zagrożenie chorób układu krążenia, nowotworów i cukrzycy. Bardzo ważne jest jednakże, żeby omówić swoje decyzje w sprawie diety z dietetykiem lub lekarzem. Nie powinno się też zaniedbywać badań kontrolnych.

Polecamy także:

Co się kryje za skrótem UKE?

Polska robi kolejne kroki, żeby doścignąć zachód w temacie poziomu cyfryzacji oraz jakości usług telekomunikacyjnych. Z początkiem 2016 roku Urząd Komunikacji Elektronicznej udostępnił na swojej stronie wypuszczenie wyszukiwarki infrastruktury oraz usług szerokopasmowych. Więcej…

Jak sprytnie opracować swoje postanowienia noworoczne?

Zbliża się kolejny rok i raczej większość z nas przystępuje do podsumowania mijających dwunastu miesięcy. Okazuje się, że w mniejszym stopniu rozmyślamy o naszych powodzeniach, a zdecydowanie więcej wspominamy niepowodzenia, niespełnione marzenia i problemy. Zwłaszcza zaś rozmyślamy o niedotrzymanych obietnicach złożonych w poprzednich latach. O ile początek następnego roku dla wielu jest istotne i wręcz stymulujące do podjęcia nowych wyzwań, to okazuje się w wielu przypadkach, że po upływie miesiąca lub dwóch chęć do metamorfoz zmniejsza się albo ginie kompletnie. Według ostatnich analiz społeczność wykazują tendencję do porzucania swych noworocznych postanowień w czasie siedmiu tygodni - to niesłychanie krótki czas. Pomyślmy przeto, co jest przyczyną tak rychłego rezygnowania swoich postanowień noworocznych i jak temu naprawić. Więcej…

Podłączenie płyty indukcyjnej - kto może to zrobić ?

Coraz częściej podczas wymiany starej kuchenki, bądź w czasie remontu kuchni decydujemy się na zakup płyty indukcyjnej. Indukcja jest rozwiązaniem oszczędnym, bezpiecznym i do tego ma modny design w wielu kształtach i kolorach. Więcej…

Czyszczenie elewacji oraz zabezpieczenie przed glonami

Na występowanie glonów na elewacji w szczególności narażone są budynki, które znajdują się blisko lasów oraz innych skupisk zieleni. Zagrożenie stanowi też bliskie sąsiedztwo zbiorników wodnych, rzek oraz terenów podmokłych. Z dużych, rozległych obszarów zarodniki glonów mogą bardzo łatwo przenosić się na elewację. Zjawisko takie będzie zachodzić dużo częściej, jeśli ściany obiektu dodatkowo znajdują się w cieniu, ponieważ wtedy może na nich przez bardzo długi czas utrzymywać się wilgoć. W jaki sposób wyczyścić oraz zabezpieczyć elewację przed glonami? Więcej…

Baza konferencji marketingowych

Jeśli marketingowiec jest zainteresowany zwiększaniem kompetencji na temat promocji i szuka przy tym eksperckich źródeł, wcześniej czy później z pewnością zacznie brać udział w konferencjach marketingowych. Właśnie [podczas tych eventów omawiane są najświeższe tendencje, wnioski badań, największe sukcesy oraz szczególnie imponujące doświadczenia. Ale odkrywanie wartościowych propozycji staje się prostsze i skuteczne jedynie wtedy, gdy dysponuje się odpowiednim narzędziem - takim, jak baza konferencji marketingowych na kreatorzy.eu. Więcej…