Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Zwiększone ryzyko demencji...

...u osób urodzonych latem Niemieccy naukowcy dowodzą, iż osoby urodzone zimą rzadziej cierpią na demencję. Więcej…

Jak zrobić aparaturę do bimbru?

Bardzo wiele osób zainteresowanych jest wyrobem alkoholu w domowych warunkach – nie tylko ze względu na to, że można go uzyskać mniejszym nakładem środków finansowych, ale dlatego, że „to, co swojskie i domowe, jest lepsze niż to, co ze sklepu”. Być może coś w tym jest, jednak aby wyrabiać bimber „profesjonalnie” w domu i nie narazić przy okazji swojego zdrowia, trzeba nieco znać się na tym, wiedzieć jak stworzyć specjalną aparaturę. Warto też mieć świadomość pewnych kwestii prawnych dot. wyrobu bimbru. Więcej…

Eko Odkrywcy już po raz czwarty

Wystartowała już czwarta edycja ogólnopolskiego konkursu Eko Odkrywcy, którego celem jest zainteresowanie dzieci i młodzieży tematem ochrony środowiska naturalnego. Zwycięzcy otrzymają granty pieniężne z przeznaczeniem na realizację zgłoszonych projektów ekologicznych. Motywem przewodnim tegorocznego konkursu jest zastosowanie technologii w nauce przyrody i ochronie środowiska. Więcej…

Jak wystrój wnętrza wpływa na nasze usposobienie?

W architekturze wnętrz niezwykle drobiazgowo dba się o stylistykę i ergonomiczność urządzanych powierzchni. Nie od dziś jednak wiadomo, że przestrzeń, która nas otacza ma bardzo kolosalny znaczenie na nasze samopoczucie i usposobienie. Dlatego obecne, nowoczesne nurty architektoniczne mocno inspirują się psychologią, behawiorystką, czy socjologią. Powstające więc obecnie projekty dbają nie jedynie o piękno i wygodę domu, ale również o dobre nastrój jego mieszkańców. Ale zanim pobiegniesz do najdroższego architekta w mieście, dowiedz się, w jaki sposób wystrój wnętrza oddziałuje na nasz usposobienie i co sam zdołasz zmienić. Więcej…

Czym oczyszczać rany?

Badacze dokonali odkrycia, z którego wynika, że dezynfekowanie ran za pomocą słonej wody jest znacznie efektywniejsze niż przy użyciu mydła. Więcej…
Bezsenność technologiczna - co to jest

Od dłuższego czasu pojawia się kwestia nowej choroby - bezsenność technologiczna. Pojęcie brzmi tak nadzwyczaj odlegle, że nawet nie myślimy, co znamionuje i czy nas dotyczy. Tymczasem okazuje się, że to sprawa o wymiarze ogólnospołecznym, a nawet globalnym. A zwłaszcza dotyczy społeczności, które w rozległym zakresie są zinformatyzowane i użytkują innowacyjnych technologii.

Sam termin bezsenności znaczy zaburzenia snu spowodowane różnorodnymi elementami. Na ogół w literaturze wymienia się przyczyny zdrowotne, związane z podeszłym wiekiem, chorobami, depresją, bądź zaburzeniami psychicznymi. Nikt w pierwszej chwili nie sądził, że jeżeli technologia upraszcza nam byt, komunikację i relaks, może być w jakiś sposób związana ze snem. Skoro jednakże przełom wieku XX i XXI wykazał wręcz alarmująco kolosalny poziom zgłoszeń pacjentów uskarżających się na zakłócenia snu, zapoczątkowano masowe i drobiazgowe dociekania nad powodami tego problemu. W największym stopniu zatrważające okazały się diagnozy tej grupy populacji, którą popularnie tytułuje się „milenialsami” i następnych jeszcze młodszych pokoleń. Bez trudu tym samym sobie uświadomić, że jako że rzecz narasta i dotyczy młodych, aktywnych ludzi, musi mieć odniesienie do trybu życia.

Badania wskazały na bezdyskusyjny związek ilości spędzonego czasu przed „niebieskimi monitorami”, a bezsennością. Długie używanie z urządzeń wyposażonych w ekran wydłuża czas uśnięcia, pomniejsza samą jakość snu oraz ujemnie oddziałuje na koncentrację kolejnego dnia. Analiza badań w sposób sprecyzowany określiła, że wysoce gorszy wpływ na nasz sen mają te technologie, które bezpośrednio stymulują nasz mózg i aktywizują emocje: np. granie w interaktywne gry, pisanie na czacie lub sms-owanie. W tym samym czasie naukowcy uwidocznili związek między zakresem korzystania z nowoczesnych technologii, w tym przesiadywania przed komputerem, a nadwagą. Współcześnie wiadomo, że otyłość, to dolegliwość przyczyniająca się do znacznych powikłań. Warto dodać, że powoduje także powstanie obturacyjnego bezdechu sennego, będącego przyczyną również zaburzeń snu.

Decydującym odkryciem w tych badaniach okazało się uświadomienie ujemnego oddziaływania światła niebieskiego na nasz sen. Bazą tej analizy było porównanie wyników badań osób które czytały przed snem książki drukowane oraz grupy używających czytników zaopatrzonych w ekran. Efekty okazały się przytłaczające na słabość nowych technologii. Cykl snu i czuwania człowieka jest z natury regulowany trybem dnia i nocy. Nasze oczy szczególnie są uczulone na światło niebieskie wysyłane przez ekrany. Kiedy spędzamy czas przed snem gapiąc się w ekran smartfonu, komputera, lub telewizora, nasz organizm nie otrzymuje sygnału, aby rozpocząć produkję melatoniny. Dla mózgu nadal jest dzień. Na dodatek stymulujemy nasze myślenie, angażujemy emocje. W związku z tym sami utrudniamy sobie możność zaśnięcia i skorzystania z zbawiennego snu. Należałoby również nadmienić, że inne źródła światła mają jednakowo niszczący wpływ na wydzielanie przez szyszynkę „hormonu snu”, czyli melatoninę. Ostre światło w domu, na ulicy, neony reklamowe to wszystko też narusza naszą równowagę.

Wskutek podkreśleniu właśnie pojęcia bezsenności technologicznej można podjąć konkretne działania zapobiegawcze. Ewidentnie nierealne jest, by całkowicie oddzielić się od urządzeń i światła. Warto przekształcić swoje zachowanie, nieco wcześniej rozpocząć czas przygotowywania do snu. Dobrze jest uruchomić jakąś czynność relaksacyjną, oddzielić się od bodźców świetlnych. Oczywiście stronimy od napojów pobudzających, używek, wietrzymy sypialnię. Rzecz jasna wskazane jest unikanie czynności stymulujących głowę, pobudzających emocjonalnie. Należy dać sobie plus minus dwie godziny przed porą spania na uciszenie i wyciszenie. w sytuacji wyjątkowej nieodzowności użycia urządzeń emitujących światło, pożądane byłoby uruchomić tryb przyciemnionego ekranu oraz używać okularów z filtrem.

Polecamy także:

Powstawanie dachówek betonowych i ceramicznych

Wybierając rodzaj pokrycia dachowego stajemy przez niełatwą decyzją, a to dlatego że obecnie na rynku dostępnych jest wiele pokryć - od popularnej papy poprzez blachy dachówkowe aż po blachówki ceramiczne. Każdy rodzaj pokrycia dachowego ma zarówno swoje wady, jak i zalety. Więcej…

Odpowiedzialność w naszych domach, czyli kilka słów o recyklingu odpadów

Recykling odpadów to temat coraz bardziej popularny i coraz żywiej dyskutowany nie tylko w środowisku naukowym i organizacjach ekologicznych, ale i przez polityków, wielki biznes czy przez zwykłych ludzi. Nic dziwnego – po latach ignorowania problemu wreszcie zaczynamy myśleć o Ziemi jak o wspólnym dobru, o które należy dbać. Więcej…

Co warto wiedzieć o recyklingu opakowań jednorazowych?

Recykling ogólnie polega na ponownym przetwarzaniu różnych materiałów (w rezultacie powstają nowe produkty, które mogą zostać ponownie wykorzystane w życiu codziennym). Opakowania jednorazowe, wykonane z plastiku lub papieru, bywają poddane recyklingowi (jeśli zostaną poddane segregacji). Na czym polega ten proces? Więcej…

Przemysł mechaniczny

Przemysł mechaniczny zawiera dwa odłamy, które są połączone elektrycznością. Jest to oprzyrządowanie elektryczne i urządzenia gospodarstwa domowego. Oprzyrządowanie elektryczne zawiera przyrządy do produkcji elektryczności jak np. generatory, transformatory. Więcej…

Przeprowadzki, transport mienia

Z pewnością wielu z nas, choć jeden raz w ciągu swojego życia było zmuszonych do przeprowadzki. I to zarówno przeprowadzki z mieszkania, czy domu do nowego lokum, czy też przeprowadzki na przykład w firmie, bo jak wiadomo, firma też może zmienić lokalizację, a wtedy konieczne jest przetransportowanie całego mienia. Więcej…