Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Lublin - kombinacja przeszłości, kultury i współczesności

Lublin stanowi miasto pełne pieknej architektury, ducha przeszłości oraz pięknych zabytków. Położone w południowo-wschodniej Polsce, jest jednym z najstarszych ośrodków miejskich w naszym kraju. Powinno się zobaczyć to miasto nie wyłącznie ze względu na jego bogatą przeszłość, ale również z uwagi na na mnóstwo rozmaitych atrakcji. Więcej…

Co czyni film dobrą adaptacją?

Fani książek bądź literatury obrazkowej coraz nagminniej i chętniej domagają się, aby ich ulubieni bohaterowie doczekali się swoich filmowych odpowiedników. Na wielu forach możemy przeczytać, jak dobierają oni wymarzoną obsadę czy nawet przedkładają swoje wersje scenariuszy. Wiele osób niestety rozczaruje się, jeżeli okaże się, iż realizacja nie będzie dobrym filmem. Więcej…

Innowacyjne stoiska reklamowe na targach branżowych - strategie i pomysły dla efektywnego wyróżnienia się

Targi branżowe to doskonała okazja do promocji swojej firmy, nawiązania nowych kontaktów oraz prezentacji swoich produktów i usług. Aby w pełni wykorzystać te możliwości, warto zadbać o innowacyjne stoisko reklamowe, które wyróżni się na tle konkurencji. W tym artykule przedstawiamy strategie i pomysły, które pomogą Ci stworzyć efektywne stoisko na targach branżowych. Więcej…

Podstawowe akcesoria do sitodruku

Sitodruk - jedna z najstarszych metod drukarskich nadal ma mocną pozycję na rynku poligraficznym. Decydują o tym proste zasady w opanowaniu tej techniki, niskie koszty wykonania w niej dużych nakładów oraz uniwersalne zastosowanie. W ten sposób zadrukujemy papier i tekturę, ale też dowolny rodzaj tkaniny, tworzywa sztuczne i ceramikę. Jednak o rezultatach sitodruku decyduje w dużej mierze wybór akcesoriów. Konkretnie jakich? O to zapytaliśmy eksperta z firmy FUJIFILM Sericol Polska. Więcej…

Wolin - atrakcje

Polskie wybrzeże Bałtyku to niezwykły obszar. Tutaj nikt na nudę narzekać nie będzie, a wspaniałe atrakcje czekają tu na gości praktycznie na każdym kroku. Gdzie warto się wybrać? Więcej…
Kosztowności brytyjskiej monarchii

Drogocenna kolekcja klejnotów od setek lat jest połączona z monarchią.Insygnia władzy w każdym królestwie stanowić miały o splendorze i bogactwie w państwie. Jakkolwiek to nie jedynie podstawowe insygnia monarchii są najbardziej drogocenne.

Włodarza zawsze kochali przepych i otaczali się piękną biżuterią. Szczególnie monarchia brytyjska, która do tej pory trwa nagromadziła potężne kolekcje cennych oraz wyjątkowych kosztowności. W ostatnich tygodniach dosyć jest głośno o biżuterii angielskiej familii w kwestii spadku zmarłej niedawno Elżbiety II. Mnóstwo kosztownych tiar, broszek, naszyjników to dziedzictwo, króre jest przekazywane w linii prostej Windsorów od pokoleń. Istnieją również rzadkie klejnoty nabywane osobiście przez władców, w tym oczywiście przez nadmienioną królową Elżbietę II, która nie kryła ze swoją pasją do drogocennej biżuterii. Co w związku z tym z bezspornie znajduje się w skarbcu Royal Family? Które klejnoty stały się ulubieńcami angielskich władców?

Bez wątpienia, kolekcja królowej Elżbiety II była duża. Władczyni wiele kosztownych egzemplarzy kupowała na swój prywatny użytek. Lubiła broszki, w Skarbcu istnieje potężny zbiór brylantowych, diamentowych przypinek, które stały się niejako nieodłącznym elementem stroju Elżbiety II. Jej chyba w największym stopniu znaną nieoficjalną biżuterią stanowił naszyjnik z pereł, dostrzegalny jest na bardzo wielu zdjęciach z mniej podniosłych dyplomatycznych spotkań. Niemniej jednak prawdopodobnienajbardziej unikalną biżuterię tworzą tiary. Są nimi kosztowności, jakie mamy możliwość podziwiać tylko w czasie najważniejszych królewskich spotkań. Tiary występują jako symbol wszystkich wytwornych i szlachetnych pań w rodzinie królewskiej. Mnóstwo z tych najkosztopwniejszych należała do królowej, z pewnością zostaną w najbliższej rodzinie. Wiadomo jednak, że tiary stanowią cenny dodatek w biżuterii, który był nader chętnie wypożyczany ze szkatuły królowej przez inne damy. Pośród tych najcenniejszych klejnotów warto przywołać tiarę Cartier Halo, ukształtowaną z tysiąca diamentów, która zdobiła głowę Kate Middleton na ślubie z księciem Williamem. Cudna platynowana tiara z diamentami Diamond Bandeau utworzona w stylu Art Deco została użyczona Meghan Markle na okoliczność ślubu z księciem Harrym. Ukochaną zaś tiarą Elżbiety II była tiara królowej Marii z Teck, więc klejnot potocznie tytułowany jest Tiarą dziewcząt z Wielkiej Brytanii i Irlandii. To zapewne w największym stopniu znana tiara, dlatego że można ją zobaczyć na angielskich monetach i banknotach. Tiara Cambridge Lover's Knot posiada również długą historię, nakładana przez niemało dam z rodziny królewskiej, w tym też księżnej Diany. Z kolei niepowtarzalna tiara Greville Emerald Kokoshnik nieczęsto była pokazywana, ale gdy pojawiła się na głowie każdy wpatrywał się w tiarę wysadzaną szmaragdami. Birmańska tiara z rubinów została zakupiona przez Elżbietę II w latach 70-tych. Nader często pojawiała się okazja do podziwiania tą przecudowną tiarę skonstruowaną z diamentów i rubinów zdemontowanych z innej biżuterii, królowa ochoczo ją wkładała. Camilla, wcześniej księżna Kornwalii, obecna królowa niesłychanie często Tiara Cambridge Sapphire Parure pochodzi z XIX w, była ulubioną biżuterią babki Elżbiety II- Marii, Ozdobę wykonano z wielu diamentów i szafirów, teraz posiada status tiary nienoszonej. Również oszałamiająca Tiara Boucheron Loop Królowej Marii, sporządzona z 676 diamentów. Z kolei diadem stanowy Króla Jerzego IV może być tylko noszony przez monarchinie. od chwili jej pojawienia się używały go dotąd Wiktoria, Aleksandra, Maria i Elżbieta II.

W rzeczy samej podstawowymi klejnotami rodziny królewskiej są insygnia tytułowane klejnotami Wielkiej Brytanii. W dziejach monarchii to najstarszy i najbardziej wartościowy pełny zespół symboli koronacyjnych na świecie. Zasadniczym elementem jest korona św. Edwarda, wysadzana diamentami, rubinami i szafirami. Kompletny zespół królewskich klejnotów koronnych składa się z 23 578 kamieni szlachetnych, włącznie ze słynnym Cullinan o wadze 530 karatów wmontowany w berle władcy. Na symbolach znajdują się też herby heraldyczne orazgodła państwowe Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej. Koronę św Edwarda wkłada się jedynie podczas koronacji władcy, na pozostałych znaczących uroczystościach używana jest już prosta korona zastępcza. Dla każdej współmałżonki króla od niemal 2 wieków przygotowuje się oddzielną koronę. Do zbioru królewskich klejnotów koronnych Wielkiej Brytanii kwalifikuje się także wiele innych elementów. Wśród nich można wymienić w szczególności pierścienie, miecze, talerze ceremonialne, akcesoria a także inne precjoza złączone z rozmaitymi ceremoniami królewskimi. Niemalże wszystkie kosztowności Royal Family możemy na co dzień oglądać w królewskim Domu Klejnotów i twierdzy Tower.

Polecamy także:

Schizofrenia w rodzinie-jak pomóc choremu?

Aby móc pomóc członkowi rodziny choremu na schizofrenię trzeba najpierw samemu zrozumieć istotę tej choroby. Schizofrenia to choroba psychiczna w której występują tak zwane objawy pozytywne i negatywne. Więcej…

Jak porozumiewają się żyrafy

Naukowcom udało się zarejestrować zagadkowe niskie dźwięki, które żyrafy wydają nocą. Więcej…

Kiedy warto wybrać indywidualne lekcje nauki polskiego dla obcokrajowca?

Nie ma się co oszukiwać – nauka polskiego zwykle nie przychodzi zbyt łatwo obcokrajowcom. Dlatego większość z nich decyduje się na kursy języka polskiego prowadzone przez wykwalifikowanych lektorów. Czasem nie jest jednak łatwo zdecydować, jaki rodzaj kursu wybrać, aby odnieść jak największe korzyści. Jeżeli chcesz wiedzieć, w jakich sytuacjach lepiej zdecydować się na kursy indywidualne, zapraszamy do lektury. Więcej…

Sprzedaż na największym portalu e-commerce w Polsce a manager Allegro

Oczywistym faktem jest, że każdy sprzedawca chce sprzedać jak najwięcej i dotrzeć do jak największej liczby odbiorców. Więcej…

Problem masowego wymierania pszczół

O masowym wymieraniu pszczół mówiono na Konferencji w Małopolsce, która odbędzie się w ten weekend. Wygłaszane referaty oraz raporty naukowe będą traktowały o przyczynach masowego ginięcia pszczół a także sposobach zapobiegania temu niepokojącemu zjawisku. Więcej…