Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Od stażu do stanowiska kierowniczego w urzędzie

Wiele osób planuje swoją ścieżkę edukacji z myślą o karierze w różnego rodzaju urzędach lub strukturach administracji państwowej. Chociaż powszechnie uważa się, że są to miejsca pracy o ograniczonych możliwościach awansu, realia ulegają dynamicznym zmianom. To z kolei otwiera drogę rozwoju wielu osobom - szczególnie tym, którzy mogą poszczycić się dobrym wykształceniem. Jak jednak wygląda droga od przysłowiowego “zera” na szczyt hierarchii w tego typu instytucjach? Więcej…

Jak dobrze wybrać firmę transportową?

Niejeden z nas choć raz w życiu musiał skorzystać z usług przewoźnika. Inni robią to cały czas, a jak się okazuje wybór odpowiedniej firmy transportowej nie jest tak łatwy jak by się mogło wydawać. Zanim zostanie podjęta decyzja powinno się wykonać kilka czynności sprawdzających firmę, na którą ma paść wybór. Więcej…

Co kraj to obyczaj

Herbata od kilku wieków na dobre zadomowiła się w Europie. Dzisiaj bije rekordy popularności, a w każdym domu jest jej co najmniej kilka rodzajów. Zielona, czarna, czerwona, owocowa, a każda z nich ma swoje odmiany i smaki. Gatunków i rodzajów nie sposób policzyć, a jeśli dodać do tego odmienny sposób przygotowania każdego gatunku i różny sposób podania w innych stronach świata, wyjdzie z tego coś, w czym łatwo się zagubić. Więcej…

Różne rankingi kredytów

W obecnych czasach nie mamy problemu z kupnem samochodu. Na rynku jest ich wiele, ale ceny nie zawsze odpowiadają ich wartości. Samochody są drogie, więc banki udzielają kredytów samochodowych. Płatność możemy również rozłożyć na raty. Kto oferuje najlepsze warunki? Więcej…

Generatory ozonu do cieczy - charakterystyka

Ozonowanie jest szybką, skuteczną i bezpieczną metodą oczyszczania powietrza, cieczy oraz przedmiotów w otoczeniu. Ozon unieszkodliwia bakterie, wirusy oraz grzyby, sterylizuje płyny, poprawia jakość powietrza i wody, przedłuża trwałość produktów spożywczych. W tym tekście przyjrzymy się generatorom ozonu do cieczy. Czym się charakteryzują i gdzie mogą być stosowane? Więcej…
Jak zostać ratownikiem WOPR

koszulka ratownik-mNiesienie pomocy innym, doskonałe umiejętności pływackie i iście zimna krew – to cechy wyróżniające ratowników wodnych, którzy każdego dnia czuwają nad naszym bezpieczeństwem, podczas gdy my oddajemy się urokom wodnej rekreacji. Ta profesja jest opatrzona wielką odpowiedzialnością za ludzkie życie, wymagającą i skierowaną wyłącznie do tych kandydatów, którzy spełniają szereg określonych wymagań.

Kwestie prawne

Ścisłe zasady rekrutacji, jakimi kieruje się Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, pozwala na wyselekcjonowanie tych kandydatów, którzy rozumieją przyszłe zadania i są w stanie im w pełni sprostać. To nie tylko stricte ratowanie, ale także eliminowanie potencjalnych zagrożeń.

Kwestię naboru reguluje Ustawa z dnia 18.08.2011 mówiąca o bezpieczeństwie osób przebywających na akwenach wodnych. Zgodnie z nią, osoby z tytułem ratownika WOPR muszą posiadać doskonałą umiejętność pływania, ratowania, a także biegle znać zapisy prawne związane z tą kwestią. Innymi słowy, idealny kandydat to osoba o wysokiej sprawności fizycznej, silna, opanowana, szybko analizująca zaistniałe sytuacje i doskonale radząca sobie z presją czasu oraz stresem. Do wykonywania zawodu konieczne jest zdobycie uprawnień państwowych.

Jak zacząć?

Pamiętajmy, że do samodzielnego wykonywania pracy konieczne jest posiadanie dyplomu ratownika wodnego. Egzamin jest poprzedzony kursem, którego przebieg musi być zgodny z aktualnym Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych. Chętnie do jego odbycia muszą być osobami pełnoletnimi, ewentualnie mogą być to kandydaci, którzy ukończyli 16 rok życia i posiadają zgodę opiekunów prawnych.

Przed rozpoczęciem nauki przeprowadzany zostaje test wstępnej kwalifikacji, na którym sprawdzana zostaje kondycja fizyczna kandydatów. Kurs jest złożony z zajęć teoretycznych i praktycznych. Te drugie odbywają się na różnego rodzaju akwenach – zarówno basenach, jak i jeziorach. Podczas edukacji przyszły ratownik nabywa umiejętności praktyczne w zakresie technik pływackich i ratowniczych, zapoznaje się ze sprzętem, a także uczy się przepisów prawnych z zakresu bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Zapoznaje się ze sprzętem tj. rzutka ratownicza, koło ratunkowe czy linki asekuracyjne. Trzeba tutaj dodać, że edukacja nie obejmuje stricte ratowania ludzi podczas ich wypoczynku, ale także zapoznaje z akcjami w wypadku zagrożeń powszechnych czy katastrof naturalnych. Po szeregu zajęć przychodzi czas na egzamin państwowy, złożony z teorii i praktyki.

Ratownik z umiejętnościami i wyposażeniem

Ratownik WOPR jest w pełni przygotowany do pełnienia swoich obowiązków, ostatnim elementem, jakiego potrzebuje jest właściwy sprzęt. Dodajmy, że ratownicy często sami przeprowadzają szkolenia z zakresu pierwszej pomocy i bezpieczeństwa nad wodą, stąd też przydatnym są fantomy treningowe. Podstawowym wyposażeniem każdego jest oczywiście właściwy strój, gwizdek sygnalizacyjny, a także szereg akcesoriów do ratowania i udzielania pierwszej pomocy. Konieczne jest posiadanie apteczki z wyposażeniem dedykowanej właśnie ratownikom WOPR.

Tutaj można znaleźć pełne wyposażenie basenów i sprzęt  ratownika WOPR

koszulka-ratownik

Polecamy także:

Budowlana przerwa zimowa - czy czy to dobry pomysł?

Z nadciągającą nieubłaganie zimą każdego roku, co niektóre ekipy ogólnobudowlane przeprowadzają zadania wykończeniowe wewnątrz domu. Chociaż nie jest to regułą, to mimo tego powinno się dom ochronić przed opadami śniegu, deszczu oraz dodatkowo mrozów, które potrafią zaskoczyć. Czy sensowne jest, aby powstrzymywać gruntownie prace na czas zimy? A może zupełnie nie? Na te pytania musi każdy w ostatecznym rozrachunku odpowiedzieć w pojedynkę. Aczkolwiek każdemu inwestorowi zależy na osłonięciu niewykończonych i narażonych na zawilgocenie elementów domu. W dłuższej perspektywie jest wstanie to przynieść korzyści z samego tylko porządnego samopoczucia, że zrobiło się wszystko, aby w czasie powrotu na budowę po sezonie zimowym nie natknąć się na pleśni, zniszczonych produktów i samego budynku. Więcej…

Nowa matura – pomoce wydawnicze

Nowa matura obowiązuje już od kilku lat, nadal jednak zdaje się budzić wiele kontrowersji, nie tylko w debacie publicznej i w odbiorze społecznym, ale także stanowi bieżący temat w resorcie edukacji, poruszany przez kolejnych ministrów w ekipie rządzącej. Więcej…

Drewno vs cegła - domki z drewna

Domy mieszkalne z drewna to tak naprawdę budowlane puzzle. Wysublimowana technologia, z przyczyny której powstaje nowomodny dom przy śladowym zagospodarowaniu produktów budowlanych i zoptymalizowanej pracy wykonawców bywa konkurencją dla domów stawianych tradycyjnie, czyli z betonu komórkowego lub cegły. Dlatego też domy drewniane posiadają spore krąg entuzjastów. Konstrukcje z drewna własną popularność zawdzięczają fundamentalnym zaletom drewna tj. trwałość konstrukcyjna, optymalna izolacja, znikoma bezwładność termiczna, prostota obróbki oraz wysoki plus estetyczny. Z drewna można wznosić domy przeróżnej wielkości, o możliwej strukturze (w miarę dopuszczalnej przez reguły budowlano-remontowe) i w różnych technikach spojenia (na wpusty, na kołki, na suchoitp.). Więcej…

Zapomniane rzeczy

Niektórzy z nas z sentymentem przywołują|ogrom przedmiotów, które raptownie zniknęły z naszego świata. Prawdopodobnie nasi dziadkowie pamiętają najbardziej popularne rzeczy, ale młode pokolenia nie mają pojęcia o starych technologiach. Można odkryć ociupinę tajemnicy idąc do muzeum, czy na pchli targ. Można również powrócić z sentymentem do przeszłych epok, przeglądając ten materiał. Więcej…

Jak przebiega awaryjne otwieranie drzwi?

Na pewno większość osób doświadczyła w swoim życiu sytuacji, gdy nie mogła wejść do domu bo zamek w drzwiach odmówił posłuszeństwa. Na początku próbujemy szarpać się z zamkiem i klamką. Potem próbujemy różnych domowych, czasem dziwnych sposobów na otwarcie drzwi, aż w końcu decydujemy się na pomoc fachowców. Więcej…