Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Talent – co to takiego? Czy istnieje? Czy jak chcę być artystą to muszę się z tym urodzić?

Talent – spędza nam sen z powiek. Bo co z tego że chcę coś robić kiedy nie mam talentu. Po co trwonić czas i pieniądze jak nic z tego nie będzie. A co jeżeli to wszystko z tym talentem to bujda? To pewne nawykowe zjawiska które trwają od setek lat? Dowiedz się dokładnie jak z tym talentem jest Więcej…

Jakie są rodzaje klimatyzatorów

Nastąpiły nowe czasy. Ciężko by sobie wyobrazić nowoczesne budownictwo bez innowacyjnych rozwiązań. Zaledwie kilkadziesiąt lat temu gorąco utrudniał życie ludziom pracującym zarówno w biurach jak i mieszkańców przede wszystkim poddaszy, gdzie temperatury potrafią być nieludzkie. Więcej…

Kangury sa leworęczne

Kangury podobnie jak ludzie, preferują posługiwać się jedną kończyną przednią. Rożnica jest taka, że większość tych torbaczy jest leworęczna. Naukowcy zapewniają, iż pierwszy raz udało im się odkryć preferencję do korzystania z jednej kończyny, u zwierząt innych niż ssaki naczelne. Więcej…

Jak jeść mniej

Naukowcy dowodzą, iż jedzenie pokrojone na mniejsze kawałki bardziej syci i nagradza niż jednorazowa porcja o tej samej zawartości kalorii, dotyczy to tak samo ludzi jak i zwierząt. Taką preferencję co do doboru postaci pożywienia badacze tłumaczą tym, że jedzenie podane w formie wielu małych kawałeczków wytwarza poczucie większej objętości jedzenia. Więcej…

Drzewo zmienia płeć

Cis znajdujący się w miejscowości Fortingall w Wielkiej Brytanii zmienia płeć. Naukowcy jego wiek szacują na 3 do 9 tysięcy lat. Zauważono, że na męskiej odnodze drzewa pojawiły się owoce specyficzne dla żeńskiej części tego gatunku drzew. Więcej…
Matura 2016. Chcesz zdać? Sprawdź, jak się uczyć.

wyprobuj-kursy-maturalne-w-warszawie-mNie ukrywajmy – to co przydaje się na maturze najbardziej to solidne przygotowanie. Jeśli masz pewność, że wiesz naprawdę dużo, nawet stres jest mniejszy. Ale od czego zacząć? Jak rozplanować naukę, żeby wszystko pamiętać na dłużej i przede wszystkim jak się zmotywować, żeby z powtórką materiału nie czekać do ostatniej chwili. Spokojnie, istnieje klika metod, które ktoś już przetestował.

Po pierwsze – znajdź dobrą motywację

wyprobuj-kursy-maturalne-w-warszawieJeśli do matury masz jeszcze sporo czasu, wolisz myśleć o najbliższym weekendzie niż o egzaminie. Nie skupiaj się więc na samej maturze, ale pomyśl, po co ją zdajesz.  Spróbuj wyobrazić sobie, co Cię czeka, jeśli zdasz lepiej – świetne studia, wyjazd do innego miasta, dorosłość taka, jaką sobie wymarzyłeś. Taka pozytywna motywacja pozwoli Ci usiąść do książek z dużo lepszym nastawieniem i większym entuzjazmem.

Dobrze wszystko zaplanuj

Bez dobrego planu nic się nie może udać. Wypróbuj klasyczne metody – listę, planowanie z kalendarzem, podziel materiał na części, wyznacz sobie konkretne godziny na powtórkę każdego przedmiotu. Najlepsza metoda to taka, która pozwala Ci skreślać, usuwać lub odznaczać to, co już zrobiłeś. To daje poczucie dobrze wykonanej pracy.

Bądź uporządkowany

Nikt nie każe Ci przemeblowywać pokoju, ale dobrze poukładane notatki, posegregowane teczki, ułożone pomoce ułatwiają znalezienie tego, czego akurat szukasz. Porządek na biurku pozwoli Ci mniej się rozpraszać. Wyłącz telefon, kiedy się uczysz, nie sprawdzaj co chwilę poczty, skup się na tym, co masz do zrobienia.

Zacznij od tego, co najtrudniejsze

Trudniejszymi, bardziej złożonymi i czasochłonnymi zadaniami zajmij się na początku. Masz wtedy więcej siły, jesteś bardziej skupiony. Jeśli zaplanowałeś opracowanie całego tematu z biologii i powtórzenie kilku zadań z matematyki, najpierw zajmij się biologią. Matematyka pójdzie łatwiej, nawet jeśli zadania nie będą proste, bo będziesz wiedział, ze to już końcówka nauki.

Zapisz się na kursy maturalne

Uczenie w grupie świetnie się sprawdza – naukowcy zauważyli, że tłumaczenie sobie czegoś nawzajem czasem jest lepsze niż nauka w pojedynkę. Bardzo wiele osób decyduje się na kursy maturalne, bo są dobrze przygotowane, zaplanowane tak, żeby zdążyć ze wszystkim, a dodatkowo grupa działa motywująco. Co roku dobrą ofertę przygotowuje np. KURSAR. Ich program zawsze uwzględnia wymagania CKE z danego roku, tu możesz sprawdzić jakie kursy maturalne w Warszawie oferują >>

Łącz różne metody nauki

Przejrzyj zadania maturalne z poprzednich lat, zaglądaj do repetytoriów, a najtrudniejsze tematy opracuj sam, lepiej utrwalisz wiedzę, więcej się nauczysz. Przepisuj, podkreślaj, rób notatki i do nich wracaj – hasłowe powtarzanie też jest efektywne. Rób mapy myśli.

Systematyczna praca się opłaca

Czy wiesz, że wystarczy powtarzać czynność 21 dni, żeby stała się nawykiem? Wykorzystaj ten mechanizm. Powtarzaj materiał codziennie, aż stanie się to naturalne i mechaniczne. Jeśli czujesz, że masz z tym kłopot – spróbuj pracować w grupie, będzie się wam łatwiej zmotywować. Rozwiązaniem mogą być też zorganizowane kursy maturalne, masz stałe dni i stałe godziny, powtarzasz wszystko regularnie.

Planuj z wyprzedzeniem

Nie czekaj na ostatnia chwilę, lepiej zacząć powtórki już w październiku, bo wtedy można przewidzieć, czy na pewno zdążysz ze wszystkim. Planuj z kalendarzem w ręce, jeśli widzisz, że nauka nie rozkłada się w miarę proporcjonalnie – popraw swój plan. Naprawdę warto poświęcić trochę czasu na opracowanie strategii, masz potem poczucie, że nad wszystkim panujesz, a to daje Ci spokój potrzebny do nauki.

Odpoczywaj i relaksuj się

Sport jest dobry na każdy stres, lepiej dotleniony organizm funkcjonuje sprawniej. Pamiętaj też, żeby się wysypiać, nie warto uczyć się po nocach, wycieńczony następnego dnia nie nauczysz się zbyt wiele. Czasem pozwól sobie na moment oddechu i zrób coś, co sprawi Ci przyjemność, a nie będzie nauką, to pozwala siąść do powtórek z nową energią. Nie miej wtedy wyrzutów sumienia, że zmarnowałeś popołudnie, odpoczynek to też część twojego planu na zdana maturę.

Przygotuj się z tego, co naprawdę jest Ci potrzebne

Zanim w panice stwierdzisz, że wszystko jest na maturze ważne, przejrzyj oferty studiów
i wymagania rekrutacyjne na wymarzone kierunki. To twój priorytet.

Wybierz przedmioty, które chcesz zdawać i upewnij się, czy musisz do wszystkich egzaminów podejść na poziomie rozszerzonym. Nikt nie potrafi wszystkiego, ważne, żebyś był naprawdę dobry w tym, co Cię interesuje. I będzie dobrze.

Polecamy także:

Ekologiczne energooszczędne domy drewniane

Dzisiaj budownictwo domków jednorodzinnych rozwija się w ekspresowym tempie. Tanie kredyty oraz wysokie zarobki zachęcają coraz większa liczbę osób do rozpoczęcia budowy. Zdecydowana większość nowo stawianych domów wykonywana jest w tradycyjnej technologii czyli przy użyciu cegły lub bloczków betonowych. Więcej…

28 marca 2017 - Siła-wiedzy.pl zaprasza na:

XXV edycja seminarium z cyklu BADANIA NAUKOWE "NOWE ROZPORZĄDZENIE (12/12/2016) PARAMETRYZACYJNE, KATEGORYZACJA JEDNOSTEK NAUKOWYCH W 2017 I PUNKTACJE ZA 2013-16" Warszawa, 28 marca 2017 r. Więcej…

Polskie folie przewodzące prąd

Dwoje polskich naukowców z Politechniki Poznańskiej z wydziału chemicznego pracuje nad stałymi elektrolitami polimerowymi. Nie wyciekają one z urządzeń i występują w formie wytrzymałych, elastycznych folii. Więcej…

V Kongres Polonistyki Zagranicznej

We wtorek rozpocznie się V Kongres Polonistyki Zagranicznej w Brzegu. Swój udział zapowiedziało w nim 250 naukowców z całego świata. Uroczystość otwarcia przewidziano na wtorek w Zamku Piastów Śląskich. Więcej…

Bezsenność technologiczna - co to jest

Od dłuższego czasu pojawia się kwestia nowej choroby - bezsenność technologiczna. Pojęcie brzmi tak nadzwyczaj odlegle, że nawet nie myślimy, co znamionuje i czy nas dotyczy. Tymczasem okazuje się, że to sprawa o wymiarze ogólnospołecznym, a nawet globalnym. A zwłaszcza dotyczy społeczności, które w rozległym zakresie są zinformatyzowane i użytkują innowacyjnych technologii. Więcej…