Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Gruntowa czy powietrzna pompa ciepła? Którą wybrać?

Podczas budowy lub modernizacji domu stajemy przed bardzo ważnym pytaniem, dotyczącym wyboru sposobu ogrzewania budynku. Coraz większą popularnością cieszą się pompy ciepła. Ich przewaga nad tradycyjnymi sposobami ogrzewania polega przede wszystkim na tym, że są praktycznie bezobsługowe, czyste i niesamowicie ekonomiczne w eksploatacji. Więcej…

Baterie trakcyjne i ich rola w konstrukcji wózków widłowych

Wózki widłowe to sprzęt, który jest niezastąpiony w pracach z ciężkimi ładunkami. Te pojazdy znajdują zastosowanie w magazynach, składach budowlanych, sklepach wielkopowierzchniowych i wszędzie tam, gdzie potrzebne jest szybkie i wygodne przewiezienie i podniesienie na dużą wysokość towarów o dużej masie. Jednym z najważniejszych elementów wózków są baterie trakcyjne. Co to jest i jaka jest ich rola? Dowiedz się więcej. Więcej…

Ekologia na co dzień

W dzisiejszych czasach temat eko jest bardzo modny. Media zalewają nas falą ciągle to nowych informacji odnośnie tego, jak ważne jest bycie eko i na jakie korzyści dla naszej planety przełożą się nasze działania. Koncerny kosmetyczne otwierają nowe linie produkcyjne, na których powstają kosmetyki, które mają tylko i wyłącznie składniki pochodzące z eko upraw. Więcej…

Sens recyclingu

Ostatnimi laty coraz więcej wspomina się o ekologicznym życiu, recyklingu i ograniczaniu liczby odpadów. Jednak mimo wszystko nie każdy dostrzega sens takiego sortowania i przetwarzania odpadów ma sens. Jakie znaczenie i korzyści możemy mieć z recyklingu odpadów? Więcej…

Pięknie na balkonie

Funkcjonalnie zaprojektowany taras może stać się dodatkowym pokojem w naszym mieszkaniu. O co należy zadbać? Więcej…
Czym są badania PCB i w jakim celu się je wykonuje?

board-mPłytki PCB stanowią element obwodu drukowanego, a więc wchodzą w skład wielu urządzeń elektronicznych. Grubość i elastyczność płytki jest kwestią zmienną, natomiast jej powierzchnię pokrywają ścieżki przewodzące i pola lutownicze. W przypadku produktu wielowarstwowego, ścieżka łącząca elementy poszczególnych poziomów jest trójwymiarowa. Jako materiały przewodzące stosuje się miedź lub nikiel z dodatkiem fosforu. Powłoki ochronne gwarantują niezawodność połączenia lutowanego i są nimi np. HASL, LF czy ENIG. Wspomniany rodzaj pokrycia ma wpływ na lutowność płytek PCB.

Przebieg badania PCB

boardSpecjaliści dokonują szeregu badań pozwalających na pomiar powierzchniowych zanieczyszczeń jonowych na płytkach drukowanych. Do tego celu stosuje się urządzenie zwane jonografem. Pozwala ono na dokonanie analizy zarówno przed jak i po zamontowaniu PCB. Sprzęt jest wyposażony w system pomiarowy, zbiornik płynu ekstrakcyjnego, filtry oraz komputer z kartą przetwornika analogowo-cyfrowego. Dodatkowo do wykonania badań są potrzebne próbki, termometr, areometr, alkohol izopropylowy, woda dejonizowana, wykresy do określania gęstości płynu ekstrakcyjnego oraz rękawice ochronne. Aby przeprowadzić pomiar zanieczyszczeń jonowych należy uruchomić jonograf i wykonywać poszczególne polecenia, widoczne na ekranie komputera. Musimy wpisać jednostronne pole powierzchni płytki. Komputer zawiera w swojej pamięci górną dopuszczalną granicę zanieczyszczeń i analizuje dane kontrolowanego produktu. Następnie wykonujący pomiary musi zregenerować płyn ekstrakcyjny tak, aby uzyskać jego dostateczny stopień czystości. Do zbiornika z przygotowaną cieczą należy włożyć PCB, zamknąć pokrywę i wykonywać kolejne instrukcje widniejące na ekranie. Po zakończeniu analizy następuje automatyczny wydruk karty pomiarowej. W tym momencie możemy wyciągnąć płytkę ze zbiornika i przygotować go do wykonania następnego badania. Po skontrolowaniu stopnia zanieczyszczenia wszystkich płytek możemy otrzymać wydruk pomiarowej karty zbiorczej.

Skutki wywołane przez zanieczyszczenia jonowe

ITR oferuje również badania procesów bezołowiowego lutowania. Należy pamiętać, że zanieczyszczenia obecne na zespołach elektronicznych w warunkach zwiększonej wilgotności mogą powodować wzrost upływu prądu, korozję chemiczną i elektrochemiczną pokryć galwanicznych czy powstawanie dendrytów. Pogarsza to niezawodność wyrobów elektronicznych. Zabiegi w postaci tworzenia obwodów drukowanych, nanoszenia powłok ochronnych, montażu podzespołów czy lutowania mogą stanowić źródło zanieczyszczeń. Te jonowe stwarzają największe zagrożenie. Pod wpływem wody rozpadają się one na pojedyncze jony i przewodzą prąd. Pozostawienie tego typu zanieczyszczeń prowadzi dodatkowo do korozji. Badania przeprowadzone odpowiednim sprzętem pozwolą zapobiec opisanym skutkom.

Korzystając z usług ITR możemy również zlecić badania określające narażenia termiczne, dokonujące próbę szronu i rosy. Dokonanie odpowiedniej analizy zwiększa bezpieczeństwo użytkowania przewodów elektrycznych.

Polecamy także:

Złe nawyki żywieniowe – warto je zmienić!

Przestrzeganie odpowiednio zbilansowanej diety umożliwia utrzymanie organizmu w odpowiedniej kondycji. Kluczową rolę odgrywa tu nie tylko spożywanie produktów spożywczych posiadających cenne właściwości odżywcze. Kluczowe są przede wszystkim odpowiednie nawyki żywieniowe. Dlaczego warto ich przestrzegać? Więcej…

RCIN – Otwiera Polską naukę na świat!

RCIN, czyli Repozytorium Cyfrowe Instytutów Naukowych powstało w 2010. Powstanie platformy wiąże się z pojawieniem się oddolnej inicjatywy Instytutów należących w większości do Polskiej Akademii Nauk. Celem tej inicjatywy ucyfrowienie zasobów naukowych i ich jak najszersze upowszechnianie. Więcej…

Houseboutem w piękny rejs

Nic naprawdę nie uspokaja, jak prawdziwy wypoczynek na łonie przyrody. głusza, relaks, subtelna bryza, nieopodal szczebioty ptactwa. A dookoła szum fal, szmer liści, szuwarów, czy trawy. Dla mnóstwa zapracowanych rodaków to zwieńczenie marzeń. Przeważnie ładujemy się w samochód i podróżujemy gdzieś na przepełnione plaże najbliższego pojezierza. Bieganina, walka o miejsce na leżak, zgiełk, znaczna dystans do hotelu, nic, co można określić kompletnym komfortem. A jeśliby mieć taki odpoczynek codziennie? Używać z powabów pięknej natury, odnajdować dziewicze interesujące regiony, a zarazem zapewnić sobie tak komfortowe warunki, jak w domu? Okazuje się, że kupno albo nawet wynajem houseboata zagwarantuje nam zaspokojenie wszystkich oczekiwań zarówno pod względem podróżniczym, jak i wypoczynkowym. Więcej…

Podstawowe akcesoria do sitodruku

Sitodruk - jedna z najstarszych metod drukarskich nadal ma mocną pozycję na rynku poligraficznym. Decydują o tym proste zasady w opanowaniu tej techniki, niskie koszty wykonania w niej dużych nakładów oraz uniwersalne zastosowanie. W ten sposób zadrukujemy papier i tekturę, ale też dowolny rodzaj tkaniny, tworzywa sztuczne i ceramikę. Jednak o rezultatach sitodruku decyduje w dużej mierze wybór akcesoriów. Konkretnie jakich? O to zapytaliśmy eksperta z firmy FUJIFILM Sericol Polska. Więcej…

Ogród na tarasie

Kiedy kończy się zima, wielu z nas ma już dosyć nudnego widoku. Tęsknimy za słońcem, świeżym powietrzem i nade wszystko za zielonością. Wypatrujemy początkowych oznak wiosny, weseli nas każdy pąk na pędach i nowe, jasnozielone źdźbła darni. Szczęśliwcy posiadający ogród przydomowy zapoczątkowują wiosenne porządki na rabatach, projektują nowiuteńkie nasadzenia i przygotowują sadzonki. Natomiast ci, którzy nie posiadają ogrodem wcale nie muszą czuć się poszkodowani w tym względzie. Balkon może stać się namiastką ogrodu i ukoić tęsknotę za bliskością z przyrodą. W jaki sposób przeto zaaranżować balkon, by stał się on dla nas tajemniczym miejscem pełnym bujnej roślinności? Więcej…