Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Styl życia a niepłodność

Niepłodność, czyli stan, w którym para nie może zajść w ciążę pomimo trwających przez rok regularnych prób bez użycia środków antykoncepcyjnych, może mieć bardzo wiele przyczyn. Zazwyczaj problemy z płodnością są związane z innymi problemami zdrowotnymi przyszłej mamy lub przyszłego taty. Prowadzony przez nich styl życia oraz preferowane nawyki żywieniowe także mogą mieć wpływ na problemy z zajściem w ciążę. W artykule przedstawiamy najważniejsze elementy nieprawidłowego stylu życia, które mogą powodować niepłodność. Więcej…

Lek na długie życie?

Sirolimus to lek stosowany przy przeszczepach, zapobiega odrzutom przeszczepów. Testuje się go obecnie jako farmaceutyk wydłużający życie. Póki co testy odbywają się na psach. Więcej…

Kosz na brudne pieluchy - standardowy składnik wyprawki noworodka

Przeważnie w czasie wyczekiwania na narodziny dziecka zazwyczaj zaczynają się intensywne prace nad stworzeniem pełnej wyprawki noworodka. Niekiedy jest to bardzo długi proces, wszystkie przedmioty są pilnie badane pod względem zapotrzebowania. Okazuje się również, że wyprawkę kupuje się na samym końcu. Są to zakupy szybkie, nie ma czasu na drobiazgowe analizy, lub porównania. Nie trudno wtedy o zakup nie spełniający oczekiwań lub przegapienie któregoś istotnego artykułu z wyprawki. Z tej przyczyny zdecydowaliśmy się opisać kilka znaczących zalet kosza na brudne pieluchy, który został od jakiegoś czasu kluczowym elementem wyprawki Więcej…

Jak kontrolować czystość wody?

Do kontroli czystości i jakości wody wykorzystuje się różnego rodzaju sprzęty i mierniki. To na przykład sondy pomiarowe, fotometry do analizowania składu fizyko-chemicznego wody, a nawet całe układy kontrolno-pomiarowe i testomaty. W naszym artykule przyjrzymy się kilku rozwiązaniom i sprawdzimy, jakie parametry wody jesteśmy w stanie sprawdzić dzięki nim. Czystość wody jest bardzo istotna nie tylko w przypadku linii produkcyjnych dla żywności, napojów, kosmetyków, czy medykamentów. Przemysł wykorzystuje wodę na wiele różnych sposobów w układach wytwarzania pary, ciepła, w procesach chłodzenia, czyszczenia, czy mycia, a wszędzie tam zależy nam na zapobieganiu powstawania osadów, kamienia, korozji oraz mikroorganizmów, stąd tak istotna jest kontrola czystości wody. Więcej…

Sposób na HIV

Zapobiegawcze aplikowanie leków ma zatrzymać epidemię AIDS. Póki co w grupie osób homoseksualnych. Więcej…
Rękawice gumowe - w jaki sposób powstają?

rekawice-mGumowe rękawice znajdują powszechne zastosowanie w medycynie, przemyśle spożywczym oraz policji - w laboratoriach kryminalnych i na miejscach popełnionego przestępstwa. Korzystają z nich rybacy i pracownicy hut, platform wydobywczych i fabryk, strażacy, a także prywatne osoby w przydomowych ogrodach. Ze względu na rodzaj i grubość to produkty równie często stosowane w przemyśle ogrodniczym i ochronnym np. w straży pożarnej.

rekawice- Rękawice pokryte PCV są wodoszczelne i odporne na chemikalia. Ich produkcja może się różnić ze względu na ich rodzaj; kolejne etapy będą wyglądać inaczej w fabryce specjalizującej się w rękawiczkach medycznych, a inaczej w miejscu produkcji grubych rękawic ochronnych - tłumaczy specjalista z firmy Larkis, wykonującej m.in. rękawice gumowe. - W przypadku tych drugich ogromne znaczenie ma wygoda użytkowania, a przede wszystkim dokładne wykonanie pod kątem ochrony dłoni przed działaniem niekorzystnych warunków - dodaje.

Pierwszy etap produkcji rękawic rozpoczyna się w krajalni - tam, za pomocą prasy i zestawu wykrojników wycina się z dobrej jakości materiału (najczęściej bawełny lub flaneli z jej domieszką) elementy przyszłych rękawic. Dzięki dobrej jakości urządzeniom można wyciąć nawet dwadzieścia warstw poszczególnych elementów naraz. Ten krok to początek powstawania wyściółki, która podniesie komfort użytkowania. Wycięte elementy zostają zszyte. Kolejnym krokiem jest przyszycie ściągacza wykonanego z bawełny z domieszką lycry. Zszyte rękawice, do tej pory odwrócone na lewą stronę, dopiero przy nakładaniu na specjalne stalowe dłonie zostają przewrócone na właściwą, a następnie wyprasowane pomiędzy dwoma walcami. Z maszyny rękawice trafiają na przenośnik, a później do pracownika, którego zadaniem jest kontrola jakości każdej rękawiczki oraz połączenie ich w pary. W tym czasie w innej części fabryki przygotowuje się mieszankę PCV, którą pokrywa się rękawice. Jej skład może zmieniać się w zależności od modelu rękawicy, chociaż zazwyczaj jest to składowa elementów takich jak barwnik oraz kilka różnych chemikaliów. Do mieszanki dodaje się jeszcze substancje antybakteryjne i antygrzybiczne po to, aby rękawica w miarę upływu użytkowania nie zatrzymywała zapachu potu.

Rękawice należy nałożyć na metalowe modele dłoni na przenośniku i opalić je nad palnikiem gazowym. Taki płomień oczyszcza je z kurzu i niedoskonałości takich jak sterczące nitki. Następny etap "wędrówki" to zanurzenie rękawicy w kąpieli mieszanki PCV, której nadmiar spływa na specjalnie podstawione w tym celu płyty. Dzięki ruchowi obrotowemu przenośnika mieszanka pokrywa równomiernie całą rękawicę i nie zbiera się w jednym miejscu np. na koniuszkach palców. Następnie rękawice wędrują do pieca, gdzie schną przez ok. dwadzieścia minut, później spędzają kilka minut w komorze chłodzącej.

- Rękawice mogą powstawać także przez "kąpiel" w innych mieszankach m.in. na bazie lateksu i kauczuku, mogą być także dodatkowo pudrowane lub pokrywane dodatkowymi warstwami mieszanki na wewnętrznej stronie dłoni. Przede wszystkim tego typu produkty powinny spełniać liczne kryteria, wymogi oraz normy, tylko dzięki temu rękawica będzie mogła spełniać wszystkie swoje funkcje jak najlepiej - podsumowuje specjalista Larkis.

Polecamy także:

Na całym świecie znane są przypadki zakażonej żywności

W dzisiejszych czasach, kiedy import i eksport prawie nie ma żadnych granic, żywność jest transportowana na skalę masową. Dostarczenie zdrowego produktu, który każdego dnia trafia na talerze około 6 miliardów ludzi, jest ogromnym wyzwaniem. Wyzwaniem, z którym mierzą się firmy produkujące produkty spożywcze, firmy transportowe i magazynowe, a także sklepy, które również muszą zapewnić właściwe warunki przechowywania żywności. Więcej…

Rodzaje znaków drogowych

Gdyby wyliczyć tutaj wszystkie akty prawne dotyczące ruchu drogowego w Polsce, to musielibyśmy poświęcić na to sporo miejsca w naszym artykule. Niestety ciągoty naszych parlamentarzystów i urzędników do ciągłego poprawiania prawa, powodują, że również kierowcy i inni uczestnicy ruchu drogowego mogą się czuć w tym wszystkim nieco zagubieni. Najlepiej jest tutaj posiłkować się zawsze najnowszym wydaniem kodeksu drogowego. Więcej…

Kurs maturalny w Katowicach

Kurs maturalny w Katowicach - jak wyglądają zajęcia? Jeśli mieszkasz na Śląsku i marzysz o zdanej maturze, mamy dla Ciebie doskonałą wiadomość! Teraz masz okazje wziąć udział w wyjątkowych i jedynych na Śląsku kursach maturalnych, które są prowadzone stacjonarnie w niewielkich grupach. Kursy przygotowawcze jak również kursy stacjonarne pomagają w uzyskaniu satysfakcjonujących wyników na egzaminie maturalnym. Nie oszukujmy się - z kursami przygotowanie do matury jeszcze nigdy nie było takie proste! Skorzystaj z niezawodnej formuły prowadzonej nauki i daj sobie szansę na dalszy rozwój! Więcej…

"Słodka krew" - wabik na komary

Coraz wyższe wiosenne temperatury sprawiają, że znów zaczynają pojawiać się komary. Najnowsze badania potwierdzają, iż o tym kto zostanie chętniej przez komary pogryziony decyduja geny. Więcej…

Dbanie o czystość w placówkach medycznych

W przypadku placówek medycznych utrzymanie czystość i higieny na właściwym poziomie wymaga zastosowania szczególnych procedur, sprzętów oraz środków. Takie postępowanie jest konieczne w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się chorobotwórczych ustrojów. Szpital musi bowiem zapewniać bezpieczeństwo i zdrowie wszystkim swoim pacjentom i pracownikom. A jak to wygląda w praktyce? Więcej…