Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Kurs maturalny w Katowicach

Kurs maturalny w Katowicach - jak wyglądają zajęcia? Jeśli mieszkasz na Śląsku i marzysz o zdanej maturze, mamy dla Ciebie doskonałą wiadomość! Teraz masz okazje wziąć udział w wyjątkowych i jedynych na Śląsku kursach maturalnych, które są prowadzone stacjonarnie w niewielkich grupach. Kursy przygotowawcze jak również kursy stacjonarne pomagają w uzyskaniu satysfakcjonujących wyników na egzaminie maturalnym. Nie oszukujmy się - z kursami przygotowanie do matury jeszcze nigdy nie było takie proste! Skorzystaj z niezawodnej formuły prowadzonej nauki i daj sobie szansę na dalszy rozwój! Więcej…

Co zrobić z zalegającym śniegiem na posesji?

Zimowe krajobrazy z pewnością prezentują się pięknie, ale niestety zaśnieżona posesja jest problemem, który należy rozwiązać. Konieczne jest jej odśnieżenie. Pozbyć się trzeba nie tylko samego śniegu, ale też błota i oblodzenia. Nawet cienka warstwa śniegu może przyczynić się do upadku czy wpadnięcia w poślizg. Na szczęście nie jesteśmy skazani na parogodzinne odgarnianie śniegu zwykłą łopatą. Możliwości jest znacznie więcej, więc cały proces odśnieżania może przebiegać sprawnie i efektywnie. Więcej…

Druk na tkaninach - w jaki sposób przebiega?

Ze względu na rosnące zapotrzebowanie, zarówno prywatnych klientów jak i dużych firm, w ostatnich latach nastąpił dynamiczny rozwój metod drukowania tekstyliów. Pojawił się m.in. haft komputerowy, DTG, Flex czy Termonadruk - wszystkie te metody zapewniają szybkie i precyzyjne odwzorowanie szablonu na tkaninach. Więcej…

Jak wybrać najlepszą halę na maszyny rolnicze?

Hale dla rolnictwa muszą spełniać różne funkcje, które zależne są od ich przeznaczenia. Jednymi z najbardziej potrzebnych budynków w każdym gospodarstwie są hale na maszyny rolnicze. Najczęściej rolnicy stawiają na budynki o stalowej konstrukcji. Wybór ten bywa nie do końca świadomy, dlatego warto wiedzieć na co zwrócić uwagę przy planowaniu tego typu inwestycji. Więcej…

Pojedynek AI

Pojedynek sztucznych inteligencjiAlphaGo to AI - sztuczna inteligencja przygotowana przez specjalistów z Google i DeepMind. Wspólnie wykreowali oni system, łączący zwyczajowe metody sztucznej inteligencji, polegające na rozważaniu wszystkich realnych lokalizacji przy pomocy stworzonego drzewka zapytań, z techniką głębokiego uczenia maszynowego (deep learning). Więcej…
Uniwersalny charakter magnesów ferrytowych

biegunMagnesy ferrytowe to klasyczne, wszechstronnie wykorzystywane i znane każdemu czarne magnesy, które do momentu rozpowszechnienia magnesów neodymowych królowały w wielu gałęziach przemysłu i codziennych zastosowaniach.

Cechy charakterystyczne ferrytów

Walcowe, płytkowe lub pierścieniowe magnesy ferrytowe produkowane są z kompozytu tlenków żelaza i baru oraz węglanu strontu, metodami zbliżonymi do produkcji innych materiałów ceramicznych, poprzez spiekanie i prasowanie. Ponieważ są odporne na korozję, można je wykorzystywać w miejscach niedostępnych dla magnesów neodymowych, od których są ponadto bardziej wytrzymałe pod względem mechanicznym.

Jednak ponieważ ferryt jest materiałem kruchym i delikatnym, analogicznie jak pozostałe wyroby ceramiczne, obróbka magnesów ferrytowych ogranicza się jedynie do szlifowania  przy zastosowaniu specjalnych diamentowych narzędzi. Nie jest natomiast konieczne nakładanie żadnych powłok antykorozyjnych, albowiem, jak już wspomniano, są one odporne na korozję. Dodatkową ich zaletą jest wytrzymałość na oddziaływanie wysokich temperatur.

Odmiany magnesów ferrytowych

Magnesy ferrytowe są najczęściej produkowanymi magnesami na całym świecie, nie tylko ze względu na ich uniwersalne zastosowania, ale także z uwagi niewysokie koszty produkcji, a co za tym idzie, stosunkowo niską cenę. Pierwsza z odmian, tak zwane magnesy izotropowe, powstaje w wyniku prasowania i spiekania pod ciśnieniem, a następnie magnesowania w polu magnetycznym. Cechą odróżniającą je od odmiany anizotropowej jest to, że mogą być magnesowane w różnych kierunkach, mają jednak słabsze działanie niż magnesy anizotropowe.

Z kolei magnesy anizotropowe powstają poprzez wtryskiwanie materiału do formy, a następnie poddawaniu go procesowi prasowania w polu magnetycznym. Tak więc proces technologiczny polega na jednoczesnym formowaniu produktu z poddawaniem go działaniu sił magnetycznych. Efektem tego rodzaju działań jest znacznie silniejsze oddziaływanie magnetyczne magnesów anizotropowych niż izotropowych, z drugiej zaś strony fakt, że mogą być one magnesowane tylko w jednym, nadanym w trakcie procesu formowania, kierunku. 

Gdzie wykorzystywane są magnesy ferrytowe?

Zastosowanie ferrytów jest bardzo szerokie, dlatego też są masowo produkowane na całym świecie. Wielką ich zaletą jest między innymi to, że z uwagi na ich odporność na wilgoć i korozję, mogą być wykorzystywane także pod wodą. Używa się ich wszędzie tam, gdzie potrzebna jest standardowa siła pola magnetycznego, czy w warunkach dużej wilgotności, gdzie nie mogą być zastosowane nieodporne na korozję magnesy neodymowe.

Jeśli chodzi o konkretne zastosowania magnesów ferrytowych, to można wymienić przede wszystkim różnego rodzaju separatory służące do wychwytywania zanieczyszczeń w postaci drobin metalu czy cząsteczek innego rodzaju. Powszechnie wykorzystuje się ferryty w przemyśle motoryzacyjnym przy produkcji silników elektrycznych, sprzęgieł i hamulców, w elektronice, do produkcji głośników, mikrofonów, systemów alarmowych, w urządzeniach pomiarowych typu wodomierze czy taksometry i wielu innych dziedzinach.

Autor artykułu:

Artykuł powstał we współpracy z firmą BIEGUN

biegun

 

Polecamy także:

Przydatny gadżet do samochodu

Współcześnie funkcjonuje coraz więcej rozwiązań, które możemy wykorzystywać w codziennym życiu, co bardzo ułatwia funkcjonowanie każdego dnia. Warto śledzić najnowsze osiągnięcia techniki, by być zawsze na bieżąco i wybierać rozwiązania dopasowane do własnych potrzeb. Więcej…

Czym oczyszczać rany?

Badacze dokonali odkrycia, z którego wynika, że dezynfekowanie ran za pomocą słonej wody jest znacznie efektywniejsze niż przy użyciu mydła. Więcej…

Błędy popełniane przy zakupie łóżeczka dziecięcego

Nadszedł czas na wymianę łóżeczka ze szczebelkami na większy mebel? A może do tej pory maluszek spał razem z rodzicami? Wymiana łóżeczka niekiedy wiąże się z przenosinami do oddzielnego pokoju, co dla dziecka może wiązać się ze stresem. Podpowiadamy, jak wybrać mebelek dla dziecka, by przenosiny przebiegły gładko, a twoja pociecha cieszyła się dobrym i zdrowym snem. Więcej…

Makro i Mikro ekonomiczne ujęcie logistyki

Logistyką możemy nazwać wszelkie procesy fizycznego przepływu dóbr materialnych jak na przykład surowce lub materiały, wewnątrz przedsiębiorstwa jak i między różnymi przedsiębiorstwami, a także przepływ towarzyszących tym procesom informacji. Ukierunkowana ona jest na maksymalne zaspokojenie potrzeb klienta przy minimalnych kosztach procesów logistycznych. Więcej…

Depresja – co warto o niej wiedzieć?

Depresja dotyka coraz więcej osób w Polsce i na całym świecie. To choroba bardzo demokratyczna i może dotknąć każdego niezależnie od płci, wieku, czy statusu społecznego i ekonomicznego. W Polsce choruje na nią około 1,5 mln osób, a na świecie aż 350 mln ludzi. Jak rozpoznać depresję i jak wygląda leczenie? Więcej…