Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Transport a logistyka – jakie są między nimi różnice?

Transport, spedycja i logistyka to pojęcia często mylone. Czym różnią się ich zakresy i w jaki sposób są one ze sobą powiązane? O tym w poniższym artykule. Więcej…

Kiedy warto iść na studia podyplomowe?

Odpowiedź na pytanie postawione w tytule nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy bowiem od tego, czego oczekujesz od takiej inwestycji w dodatkową naukę. Niezależnie więc czy dopiero skończyłeś studia licencjackie, czy już dawno pracujesz w zawodzie i chcesz jedynie poszerzyć horyzonty lub zawęzić i wyspecjalizować swoją wiedzę, studia podyplomowe niewątpliwie są doskonałą opcją, która zaprocentuje w przyszłości. W materiale przedstawiamy dwie ścieżki, którymi możesz się kierować, gdy myślisz o tym, kiedy iść na podyplomówkę. Więcej…

Umiejętności językowe a rynek pracy

Znajomość języka angielskiego to obecnie jedna z najpopularniejszych pozycji na liście wymogów, które musi spełnić kandydat do pracy. Niezależnie od branży i zawodu, angielski staje się na prawdę podstawowym wymogiem. Więcej…

Gra edukacyjna Mana Game

Mana Game to propozycja dla osób, które interesują się ekonomią. Jest to gra decyzyjna, której ogromną zaletą jest to, że można w nią grać poprzez przeglądarkę internetową, czyli praktycznie z każdego urządzenia, które ma dostęp do Internetu – w każdym miejscu na świecie i o dowolnej porze. Więcej…

Na szkolenie nigdy nie jest za późno

Dlaczego tak wiele firm upada w przeciągu pierwszych 2 lat działalności? Czy ludzie otwierający własny biznes, z góry zakładają jego klęskę? Nim zdecydujesz się na własną firmę, powinieneś przejść kilka szkoleń, które przygotują Cię na wiele niespodzianek. Wiedza to klucz do sukcesu, a nic nie pozwala zdobyć takiej ilości przydatnej wiedzy jak odpowiednie szkolenie. Więcej…
W jaki sposób przebiega kremacja?

cmentarz-mKremacja była często stosowana w czasach przedchrześcijańskich i starożytnym Rzymie. W niektórych kulturach, np. hinduskiej, w niezmienionej postaci przetrwała do dziś. Obecnie wraca do łask ze względu na wysokie ceny działek cmentarnych, a także jeśli należała do ostatnich życzeń zmarłego. Kremacja zwłok jest formą pochówku coraz chętniej stosowaną również w Polsce, choć do tej pory zdecydowany prym wiedzie na zachodzie Europy i w USA. Przyjrzyjmy się jak zabieg kremacji wygląda z bliska.

cmentarzNajkrócej rzecz ujmując polega ona na spaleniu i spopieleniu zwłok zmarłego. Współcześnie odbywa się w nowoczesnych piecach kremacyjnych o znacznie zniwelowanej emisji dymu oraz nieprzyjemnych zapachów. Kremacji może towarzyszyć zwyczajowa ceremonia religijna, a spopielenie ciała zmarłego przebiega tak, aby doczesne prochy potraktowane zostały z jak największym szacunkiem. W sposób profesjonalny kremacja zwłok przeprowadzana jest np. przez zakład pogrzebowy Anubis.   

Sam zabieg kremacji jest obwarowany pewnymi warunkami, których należy przestrzegać podczas przygotowań. Trumna, w której dokona się spopielenia zwłok nie może być lakierowana, a także musi być pozbawiona metalowych i plastikowych detali. Istnieje możliwość włożenia zmarłemu do trumny drogich za jego życia przedmiotów, ale tylko wówczas jeżeli są to przedmioty palne. Na rynku można nabyć specjalne trumny przeznaczone do kremacji. Najczęściej wykonuje się je z twardej tektury, drewna bądź wikliny. Preparowanie ciała przeznaczonego do kremacji przebiega podobnie jak przy tradycyjnym pochówku. Pewnym odstępstwem jest to, że jeżeli bliscy mają takie życzenie można owinąć zwłoki w całun rezygnując z klasycznego ubioru. Jeżeli żałobnicy wyrażą taką wolę, można po ceremonii obserwować moment przemieszczania się trumny do wnętrza pieca, gdyż jedynie pracownicy pogrzebowi obserwują sam proces spalania. Zakres temperatury wewnątrz krematorium wynosi od 800 do 1200 stopni Celsjusza, zaś samo spopielanie trwa od godziny do stu pięćdziesięciu minut. Kompleksowe usługi w zakresie pochówków ciałopalnych świadczy wspomniany już zakład pogrzebowy Anubis. W ich zakres wchodzi transport żałobników oraz samych szczątków, realizacja formalności oraz organizacja uroczystości.

Przed dokonaniem kremacji potrzebne będą dwa dokumenty, takie jak odpis aktu zgonu oraz zgoda zmarłego lub jego najbliższych na spopielenie zwłok. Jeżeli procedurom urzędowym stanie się zadość, można ustalić termin ceremonii. W przeciwieństwie do pogrzebu z inhumacją, uroczystości rozłożone są na dwa dni. Pierwszego dnia bliscy i rodzina zmarłego spotyka się, aby pożegnać zmarłego i uczcić jego pamięć oraz ma miejsce sama kremacja, natomiast dopiero następnego odbywa się pochówek. Same uroczystości żałobne poza pogrzebem odbywają się w sali domu pogrzebowego i ich charakter jest zgodny z życzeniem żałobników oraz wolą samego zmarłego. W wypadku kremacji ma miejsce złożenie urny lub ossuarium do grobu. Można też zamurować zasobnik z prochami w specjalnie do tego przeznaczonym kolumbarium. Wg zapisów prawa trzymanie prochów w domu bądź rozsypywanie ich jest wciąż nielegalne.

Polecamy także:

5 rzeczy, które musisz wiedzieć, aby chronić swoje uprawy przed silnymi mrozami

Niekorzystne działanie silnych mrozów na uprawy ma swoje odbicie w plonach. Aby uchronić się przed stratami konieczne jest zatroszczenie się o rośliny już na etapie ich kiełkowania. Choć szczególnie niebezpieczna dla upraw jest zima bez śniegu, to przy zastosowaniu odpowiednich metod można zminimalizować siłę jej działania. Więcej…

Ubytek przegrody międzyprzedsionkowej

Czy można zalepić dziurkę w sercu w taki sposób jak zalepia się popsutą dętkę w rowerze? Naukowcy z Harvardu właśnie udowodnili, że jest to możliwe. Dla osób, które cierpią w skutek bardzo częstej wady serca - ubytku przegrody międzyprzedsionkowej, ta nowa metoda stanowi ogromną szansę. Więcej…

Wyjazd do pracy w Niemczech. Jak zorganizować pobyt?

Niemcy do atrakcyjny kierunek wyjazdów dla naszych rodaków. Z przyjemnością odwiedzają zachodnich sąsiadów nie tylko w celach turystycznych. Wielu Polaków znajduje tam również zatrudnienie i upatruje szansę na ułożenie sobie życia w innej rzeczywistości. Wiąże się to z wieloma wyzwaniami, które należy podjąć. Jak się do tego przygotować? Warto przeczytać artykuł. Więcej…

Mieszalniki tworzyw sztucznych – precyzyjna mieszanka podstawą produktów wysokiej jakości

Do wykonania dobrej jakości produktu niezbędne są odpowiednie tworzywa. Od odpowiedniego doboru proporcji oraz samych materiałów zależy czy efekt finalny będzie satysfakcjonujący. Dzięki mieszalnikom do tworzyw sztucznych będziemy mieli gwarancję, że towar przez nas produkowany jest najwyższej jakości. Więcej…

Kiedy prąd może zabić

Prąd w domu bywa zabójczy, a najwięcej wypadków zdarza się w kuchni i łazience. Polska stoi na czele niechlubnego europejskiego rankingu porażeń zakończonych śmiercią. Co zrobić, żeby do nich nie dopuścić? Więcej…