Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Sugestie, za pomocą których Twoja sypialnia stanie się większa

Twoja alkowa może stać się twoim ukochanym pokojem w domu wystarczy kilka łatwych pomysłów, które dają wrażenie większej przestrzeni - nawet jeśli twój obecny pokój jest lekko zatłoczony. Przekształć swoje miejsce do spania w obszar, o jakim wiecznie marzyłeś, dzięki tym oszczędzającym miejsce pomysłom. Więcej…

Kontrowersyje zastosowanie substancji psychotropowych

Psychotropowe substancje nie zawsze muszą być szkodliwe i złe. Okazało się, iż nadzorowane przyjmowanie niektórych z nich jest w stanie skłonić osoby leniwe do regularnych ćwiczeń fizycznych. Więcej…

Wikingowie z Kanady?

W Kanadzie wykryto nieznaną osadę wikingów. Archeolodzy po dokonaniu badań, w których pomogły im zdjęcia satelitarne zaręczają, iż znaleźli w Ameryce Północnej przejawy drugiej osady wikingów. Więcej…

Podróżnicze Inspiracje: Egzotyczne Destynacje w Zasięgu Ręki

Podróżowanie to nie tylko przemieszczanie się z punktu A do punktu B. To także odkrywanie nowych kultur, smaków i zapachów. W dzisiejszych czasach, gdy świat stał się bardziej dostępny niż kiedykolwiek wcześniej, egzotyczne destynacje są dosłownie w zasięgu ręki. Dla tych, którzy marzą o niezapomnianych przygodach w egzotycznych zakątkach świata, nie ma już przeszkód. Oto kilka inspirujących miejsc, które mogą być celem Twojej kolejnej podróży. Więcej…

Balustrady schodowe i balkonowe - Bezpieczeństwo i charakter w jednym

Balustrady schodowe i balkonowe to wymagany element każdego domu. Mają one nie jedynie walory estetyczne, ale po pierwsze spełniają zasadniczą rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa mieszkańców. Więcej…
Co to jest obrazowanie medyczne?

obrazowanie-medyczne-mObrazowanie medyczne jest dziedziną inżynierii biomedycznej, która zajmuje się obrazowaniem zmian fizjologicznych i patologicznych zachodzących w ludzkim ciele przy pomocy różnego rodzaju oddziaływań fizycznych. Za narodziny obrazowania medycznego można śmiało uznać rok 1895, kiedy to niemiecki uczony Wilhelm C. Roentgen przypadkowo odkrył zjawisko promieniowania X. Dzięki temu odkryciu już sto lat temu lekarze diagnozowali np. złamane kości przy pomocy aparatów, które naświetlały kliszę promieniami rentgenowskimi.

Pierwszy aparat do tomografii komputerowej powstał w 1967 roku. Zainicjował on nową erę w diagnostyce obrazowej, ponieważ pozwalał zajrzeć do wnętrza ludzkiego ciała bez użycia skalpela. Dzięki niemu nastąpił gwałtowny wzrost w rozwoju technik obrazowania medycznego. Pojawiły się udoskonalenia samego aparatu oraz zupełnie nowe technologie. 

Obecnie profesjonalna diagnostyka obrazowa to już nie tylko analogowe klisze, ale wysokiej klasy i jakości sprzęt, którego zadaniem jest ułatwienie pracy lekarza radiologa lub technika (np. sprzęt firmy Barco). 

obrazowanie-medyczneW naszych czasach do obrazowania wykorzystuje się:

  • promieniowanie rentgenowskie (RTG) i tomografię komputerową (TK),
  • promieniowanie izotopów promieniotwórczych (pozytonowa tomografia emisyjna PET) oraz scyntygrafię,
  • własności pola magnetycznego (jądrowy rezonans magnetyczny NMR),
  • własności ultradźwięków (ultrasonografia USG),
  • promieniowanie termiczne (termografia).

Przy wykorzystaniu konwencjonalnej diagnostyki rentgenowskiej obrazy otrzymuje się poprzez wykorzystanie promieniowania X, przepuszczonego przez badany organizm, a następnie narzuconego na błonę filmową, która jest wrażliwa na promienie rentgenowskie. Obrazy te charakteryzują się cieniami, które pojawiają się, ponieważ część promieniowania zostaje pochłonięta przez tkanki.

Ta metoda obrazowania pozwala na badanie np. złamanych kości lub chorób płuc. Jest to najstarsza metoda obrazowania, jednak jej nadmierne używanie może być szkodliwe dla organizmu.
Cyfrowe obrazowanie rentgenowskie jest zaawansowaną odmianą obrazowania konwencjonalnego, gdzie klisza filmowa została zastąpiona detektorami promieniowania X. Zaletą tej metody jest większa czułość, łatwiejsze przechowywanie danych oraz możliwość wprowadzania zmian w obrazy otrzymane przy jej pomocy.

Tomografia natomiast umożliwia wykonywanie zdjęć warstwowych. Dzielimy ją na tomografię transmisyjną, która wykorzystuje promieniowanie X oraz tomografię magnetycznego rezonansu jądrowego. Ta druga umożliwia nieinwazyjną analizę ciała poprzez wykorzystanie wiązki protonów umieszczonej w silnym polu magnetycznym. Pierwsze aparaty rentgenowskie były duże, co powodowało wydłużony czas badania. Współczesne tomografy mają mniejsze lampy generujące promieniowanie X oraz inną budowę (np. systemy do diagnostycznego diagnozowania na salach operacyjnych oparte o urządzenia Barco czy NEC).
Tomografia emisyjna pojedynczego fotonu jest rozwinięciem scyntygrafii, gdzie analizie poddawana jest wiązka gamma emitowana przez radioizotop. Obraz pacjenta uzyskuje się przy pomocy specjalnej kamery i jest on trójwymiarowym rzutem organizmu na płaszczyznę.

Wszystkie wyżej wymienione metody obrazowania, jak i te nie wymienione, służą do wykrywania konkretnych schorzeń, uszkodzeń, urazów lub zmian patologicznych w ciele człowieka. We współczesnej medycynie obrazowanie medyczne pełni rolę zarówno poznawczą jak i praktyczną. Stanowi jeden z podstawowych działów diagnostyki medycznej.

Polecamy także:

Metody przetwarzania tworzyw sztucznych

Łatwość formowania tworzyw sztucznych, ich niewielka masa przy znacznej wytrzymałości, a także niskie koszty produkcji sprawiają, że plastik zdominował niemal każdą dziedzinę życia. W jaki sposób nadaje się plastikowi pożądany kształt? Jest na to kilka sposobów. Przyjrzyjmy się im bliżej. Dowiedz się, jak powstają produkty, z których korzystasz na co dzień! Więcej…

Sposoby ograniczenia ilości odpadów

Ilość wytwarzanych przez nas odpadów rośnie z każdym rokiem. Co prawda, Polska pod tym względem zalicza się do krajów z najmniejszym wskaźnikiem wytworzonych śmieci w skali roku, ale ogromna ilość zanieczyszczeń zalewająca kulę ziemską to wciąż istotny problem. Ograniczenie tej ilości to krok nie tylko w kierunku większej ochrony środowiska i zmniejszenia wydobycia zasobów naturalnych, ale i mniejsze koszty składowania i utylizacji. Jak skutecznie ograniczyć ilość odpadów? Więcej…

Lodówka na energię słoneczną

Portugalscy naukowcy z Uniwersytetu w Coimbrze zaprojektowali lodówkę, która zasilana jest energią słoneczną za pomocą specjalnego panelu. Prototyp urządzenia zwanego Frisol jest w stanie wytworzyć w ciągu dnia chłód korespondujący z czterema kilogramami lodu. Więcej…

Liczą się ludzie, nie indeksy

Poszukując uczelni wyższej dla siebie, stoimy przed pytaniem: jakimi kryteriami kierować się podczas swojego wyboru? Co należy sprawdzić i jakie aspekty powinny być dla nas ważne? Więcej…

Ubytek przegrody międzyprzedsionkowej

Czy można zalepić dziurkę w sercu w taki sposób jak zalepia się popsutą dętkę w rowerze? Naukowcy z Harvardu właśnie udowodnili, że jest to możliwe. Dla osób, które cierpią w skutek bardzo częstej wady serca - ubytku przegrody międzyprzedsionkowej, ta nowa metoda stanowi ogromną szansę. Więcej…