Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Alzheimer w Polsce

Szacuje się, że w roku 2015 w Polsce na chorobę Alzheimera cierpiało będzie ponad milion osób. System opieki zdrowotnej w naszym kraju nie jest na to gotowy. Więcej…

Jak rozwijać hobby u dziecka?

Hobby to coś, co może pomóc dziecku rozwijać swoje zainteresowania i zdolności, a także poprawić jego samodzielność i kreatywność. Istotne jest, aby rodzice wspierali swojego malucha, a także pomagali mu znaleźć odpowiednie zajęcia, które pozwolą na kształtowanie pasji i umiejętności. Przedstawiamy kilka wskazówek, jak rozwijać hobby u dziecka. Więcej…

Korepetycje z chemii w Warszawie z Preply

Chemia jest przedmiotem fascynującym, a także dziedziną nauki niezwykle przyszłościową i dynamicznie rozwijającą się. Warto pamiętać, iż aby zostać nie tylko chemikiem trzeba się dobrze orientować w chemii. Często w życiu codziennym nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego jak często korzystamy z chemii, a samą chemię kojarzymy tylko ze szkołą. Tymczasem by być farmaceutą, lekarzem, lakiernikiem, a nawet technikiem żywienia trzeba znać się na chemii. Na etapie szkoły podstawowej, gimnazjalnej wielu uczniów potrzebuje pomocy w zakresie opanowania materiału z chemii. Powodem trudności najczęściej są sami nauczyciele, którzy nie potrafią lub z przyczyn im niezależnych nie są w stanie dotrzeć indywidualnie do wszystkich uczniów stosownie ich zachęcając i interesując chemią. Więcej…

Co to jest space plan?

Space plan to usługa proponowana przez dobre biura projektowe, polegająca na rozsądnej aranżacji przestrzeni oraz powierzchni użyteczności publicznej. Stanowi wyjątkowo istotny etap w tworzeniu mądrze zagospodarowanego wnętrza, maksymalnie wykorzystującego dostępne miejsce i czerpiącego korzyści ze specyfiki konkretnego pomieszczenia. Więcej…

Warsztaty "PISANIE ARTYKUŁÓW NAUKOWYCH"

ODWOŁANE. Warszawa, 15 września 2015r.Warsztaty poświęcone będą procesowi publikowania naukowego począwszy od organizacji badań pod kątem publikacji, poprzez warsztat autora, organizację tekstu, wybór czasopisma, zgłoszenie artykułu, kontakt z redakcją aż do promocji opublikowanej pracy. Więcej…
Dom i ogród - przykładowe zastosowania dla wody deszczowej.

deszczowkaJeśli jesteś właścicielem domu jednorodzinnego lub ogrodu i chcesz ograniczyć swoje rachunki za wodę, pomyśl o magazynowaniu wody deszczowej. To stosunkowo proste i niezwykle praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu możesz mieć dostęp do darmowej wody, do celów gospodarczych.

Ocenia się, że statystyczne gospodarstwo domowe zużywa dziennie około 150 litrów wody pitnej, przy czym do celów spożywczych zużywane są zaledwie około 3 litry takiej wody. Reszta wody zużywana jest do mycia naczyń, do prania, do codziennych zabiegów higienicznych, do podlewania roślin czy do spłukiwania toalety. Co ciekawe, większość tej wody bez problemu można zastąpić darmową wodą pozyskiwaną z opadów atmosferycznych. Wystarczy przygotować zbiorniki na deszczówkę i zaopatrzyć się w system niedrogich filtrów oraz wykonanie odpowiednich przyłączy wodno-kanalizacyjnych.

Do czego można używać wody deszczowej:

  • do spłukiwania toalet,
  • do prania brudnej pościeli, bielizny czy odzieży – woda deszczowa jest wodą miękką, podczas prania nie musimy zatem używać dużych ilości detergentów, dodatkowo chronimy grzałkę pralki przed osadzaniem się na niej kamienia,
  • do podlewania roślin – taką wodą możemy podlewać trawniki, rośliny rabatowe czy kwiaty doniczkowe,
  • do prac porządkowych – przefiltrowana woda deszczowa z powodzeniem może być wykorzystana do mycia podłóg czy okien.

Wykorzystanie wody deszczowej wpływa na obniżenie rachunków za wodę pitną i jest działaniem proekologicznym, korzystnym dla środowiska naturalnego.

Woda deszczowa pozyskiwana jest z opadów atmosferycznych, ale do jej zebrania potrzebna jest duża powierzchnia spadzistego dachu i system rynien. Deszczówka sama w sobie jest czysta, ale spływając po dachu, może ulec zanieczyszczeniu. Dlatego przed jej dalszym wykorzystaniem, zwykle poddaje się ją filtracji. Do zbierania deszczówki najlepiej nadają się dachy spadziste, pokryte dachówką ceramiczną lub betonową, a także dachy blaszane. Do pozyskiwania deszczówki mniej wygodne będą pokrycia bitumiczne. Odradza się pozyskiwanie deszczówki z dachów krytych płytami azbestowymi.

Jak korzystać z deszczówki?

By móc korzystać z deszczówki, prócz zbiorników na wodę, które zwykle wkopuje się w grunt, potrzebny będzie także system rozprowadzenia wody. Tworząc taki system należy pamiętać, by był to niezależny system, odrębny od systemu doprowadzającego wodę pitną do domu – te dwa rodzaje wody nie mogą się ze sobą mieszać. Wspólny może być co najwyżej system odprowadzania zużytej wody – kanalizacja. Do zbudowania systemu opartego na wodzie deszczowej potrzebny będzie hydrofor, który pozwoli pompować wodę ze zbiornika znajdującego się poniżej poziomu gruntu, na większą wysokość. Warto zainwestować również w urządzenia elektroniczne, które pozwolą na kontrolowanie poziomu wody w zbiornikach, zapobiegając pracy hydroforu na sucho.

Woda deszczowa a kanalizacja

Jeśli korzystamy z niezależnego – indywidualnego systemu odprowadzania ścieków, zużytą wodę deszczową możemy z powodzeniem odprowadzać w taki sam sposób, jak odprowadzamy wodę pitną. Jeśli jesteśmy podpięci do systemu zbiorczej kanalizacji miejskiej/wiejskiej, wtedy za takie dodatkowe ścieki musimy osobno dopłacić. W tym celu instaluje się dodatkowe liczniki na wodę deszczową odprowadzaną do kanalizacji – takie same liczniki muszą zakładać gospodarstwa, które są podłączone do systemu kanalizacji, ale korzystają z wody ze studni.  

Woda deszczowa w ogrodzie

Jeśli wodę deszczową zamierzamy używać jedynie do podlewania roślin w ogrodzie, nie musimy inwestować w system jej rozprowadzania po domu. W tym przypadku wystarczy zbiornik na wodę deszczową, do którego woda doprowadzana jest z dachu przez system rynien, pompa – najlepiej pompa umieszczona w zbiorniku (zanurzeniowa), oraz węże do podlewania ogrodu. Zbiornik na deszczówkę możemy wkopać w grunt lub zainwestować w zbiornik, który ustawiania się na powierzchni gruntu. W tym drugim przypadku musimy pamiętać o spuszczeniu z niego wody przed nadejściem mrozów, tak by nie uległ rozsadzeniu przez zamarzającą wodę.

Zbiornik na deszczówkę można zintegrować z systemem automatycznego podlewania ogrodu. Ze zgromadzonej wody można korzystać również w sposób bardziej tradycyjny - do podlewania roślin używając konewki. Nadmiar wody deszczowej można odprowadzić do rowu lub kanalizacji burzowej, ewentualnie do tuneli lub skrzynek rozsączających, które instaluje się pod powierzchnią gruntu, na terenie całej działki.

Polecamy także:

Wyścig systemów mobilnych

Przypuszczalnie nie każdy posiada, lecz jednak każdy wie czym jest laptop bądź komputer. Rynek tych sprzętów ciągle się rozwija. Więcej…

Przeprowadzki, transport mienia

Z pewnością wielu z nas, choć jeden raz w ciągu swojego życia było zmuszonych do przeprowadzki. I to zarówno przeprowadzki z mieszkania, czy domu do nowego lokum, czy też przeprowadzki na przykład w firmie, bo jak wiadomo, firma też może zmienić lokalizację, a wtedy konieczne jest przetransportowanie całego mienia. Więcej…

Wyjątkowa żaba

Obecnie, gdy naukowcy mają możliwość klonowania zwierząt, nie powinny ich dziwić sposoby, w jakie zwierzęta się rozmnażają. A tymczasem... Więcej…

Nowoczesny outdoor - telebimy reklamowe

Nie tylko sama informacja, ale przede wszystkim sposób jej przedstawienia mają wpływ na zapamiętanie przekazu przez odbiorcę. Atrakcyjne wizualnie treści, które mają nakłonić do zakupu, znacznie łatwiej zostają dostrzeżone. Do takiej nowoczesnej formy komunikacji reklamowej zaliczyć można telebimy LED. Więcej…

Jak zrobić aparaturę do bimbru?

Bardzo wiele osób zainteresowanych jest wyrobem alkoholu w domowych warunkach – nie tylko ze względu na to, że można go uzyskać mniejszym nakładem środków finansowych, ale dlatego, że „to, co swojskie i domowe, jest lepsze niż to, co ze sklepu”. Być może coś w tym jest, jednak aby wyrabiać bimber „profesjonalnie” w domu i nie narazić przy okazji swojego zdrowia, trzeba nieco znać się na tym, wiedzieć jak stworzyć specjalną aparaturę. Warto też mieć świadomość pewnych kwestii prawnych dot. wyrobu bimbru. Więcej…