Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Badacze śmieci wuruszają na ekspedycję

Naukowcy wyruszyli na jachtach, aby monitorować nagromadzone na Pacyfiku i Atlantyku plastikowe odpady. Dziesięcioosobowa ekipa badaczy z różnych krajów wypłynęła z Martyniki w rejon Bermudów na Morze Sargassowe osiemnastometrowym katamaranem. Więcej…

Co ma wpływ na potencję?

Wielu Polaków nie zdaje sobie, że wpływ na to, czy mają oni ochotę na seks, ma wiele czynników. Nie jest to zależne tylko i wyłącznie od kaprysu partnerów, ale tego, w jakim społeczeństwie żyją, jakimi ludźmi się otaczają oraz jakimi ludźmi są. Wiem, że dla wielu z was brzmi to niedorzecznie, ale taka jest niestety prawda. Więcej…

Co to jest i gdzie można zastosować alpakę?

Ten materiał wzbudza wiele kontrowersji wśród nieświadomych użytkowników. Dlaczego? Alpaka to nazwa, której używa się nie tylko w przemyśle metalurgicznym, ale również termin odnoszący się do ssaka zamieszkującego w Andach, wełny z niego pozyskiwanej oraz powstałych z jej przerobu materiału. My jednak skupimy się na znaczeniu tego tworzywa dla metalurgii. Czym więc jest alpaka? Więcej…

RCIN – Otwiera Polską naukę na świat!

RCIN, czyli Repozytorium Cyfrowe Instytutów Naukowych powstało w 2010. Powstanie platformy wiąże się z pojawieniem się oddolnej inicjatywy Instytutów należących w większości do Polskiej Akademii Nauk. Celem tej inicjatywy ucyfrowienie zasobów naukowych i ich jak najszersze upowszechnianie. Więcej…

Infoboxy - interaktywna informacja

W ogromie informacji, jakie docierają do nas każdego dnia, trudno jest skupić uwagę odbiorcy na dłużej i zainteresować go wybranym przekazem. Aby zaangażować potencjalnego Klienta w dialog, trzeba stosować coraz to nowe rozwiązania, a co istotne wykorzystywać je tam, gdzie będą miały bliski kontakt z odbiorcą. Interaktywnym i atrakcyjnym narzędziem cyfrowej komunikacji są infoboxy, które łączą w sobie intuicyjność użytkowania oraz nowoczesną formę przekazu informacji. Więcej…
Budowa i metody zastosowania podziemnych systemów zagospodarowania wody deszczowej

zastosowanie systemow mWoda jest nam niezbędna w codziennym życiu – nie tylko do picia i przygotowania posiłków, ale również do sprzątania, spłukiwania toalety czy higieny osobistej. Wzrastające koszty procesów oczyszczania i uzdatniania wody sprawiają, że nawet przy minimalizowaniu zużycia wody wodociągowej, nasze wydatki na nią niekoniecznie spadną do optymalnego poziomu. Metodą poczynienia konkretnych oszczędności w tej materii jest zastosowanie systemów zagospodarowania wody deszczowej. Jak działa taka instalacja i z czego jest zbudowana?

Budowa systemu zagospodarowania wody deszczowej

Zacznijmy od tego, jak zbudowana jest omawiana instalacja. Składa się ona z kilku elementów, z których dwa najważniejsze to zbiornik oraz pompa.

  • Zbiornik, jak nietrudno się domyślić, wykorzystywany jest do gromadzenia i przechowywania wody deszczowej, która trafia do niego za pośrednictwem przewodów połączonych z rynnami wokół domu. Zazwyczaj stosowane zbiorniki zakopywane są w ziemi, dostępne są jednak również zbiorniki naziemne. Wielkość zbiornika uzależniona powinna być od przewidywanych zasobów wody otrzymywanych z opadów – jeśli będzie zbyt mała, przechowanie całej wody deszczowej będzie niemożliwe
  • Pompa – zadaniem pompy jest transportowanie zebranej w zbiorniku wody do konkretnego ujścia, np. pralki bądź kranu, z którego pobieramy wodę do prac w ogrodzie.

Poza zbiornikiem i pompą w skład systemu wchodzą różne inne elementy, np. filtry, których zadaniem jest niwelowanie zapachu lub barwy wody lub oczyszczanie jej z bakterii bądź cząstek stałych.

Działanie systemu

Mechanizm działania systemów zagospodarowania wody deszczowej jest bardzo prosty. W czasie opadów woda deszczowa spływa po dachu budynku do rynien połączonych z systemem rur umieszczonym w ziemi, które następnie odprowadzają ją do zbiornika – wyjaśnia specjalista firmy MiMZanim woda do niego trafi, przepływa przez znajdujący się po drodze filtr, który oczyszcza ją z bakterii oraz innych zanieczyszczeń. Zgromadzona w zbiorniku woda w razie potrzeby wybierana jest przez pompę, która kieruje ją do odpowiedniego ujścia. 

Zastosowanie systemu

System zagospodarowania wody deszczowej jest idealnym rozwiązaniem, jeśli szukamy sposobów na zmniejszenie opłat za wodę. Deszczówka jest darmowa i świetnie spisuje się wszędzie tam, gdzie nie jest wymagana wysoka jakość sanitarna wody – szczególnie przy podlewaniu roślin ogrodowych bądź praniu. Dlaczego lepiej do takich zadań wykorzystać wodę deszczową? Ponieważ jest ona uboga w wapń, a zatem nie powoduje osadzania się kamienia w pralce i jest lepiej przyswajana przez rośliny. Dzięki zastosowaniu wody deszczowej możemy nawet o 50% zmniejszyć zużycie wody wodociągowej.

zastosowanie systemow

Polecamy także:

Warsztaty "ŚRODKI UNIJNE DLA SEKTORA NAUKI, BADAŃ I ROZWOJU W NOWEJ PERSPEKTYWIE FINANSOWEJ 2014-2020"

Warszawa, 2 grudnia 2015r.Celem szkolenia jest przybliżenie uczestnikom i uczestniczkom zasad realizacji projektów naukowych, badawczych i B+R w ramach Nowej perspektywy finansowej 2014-2020 - czyli kto, kiedy, na co i ile środków będzie mógł pozyskać. Uczestnicy i uczestniczki nabędą wiedzę pozwalającą przygotować się do skutecznego aplikowania o środki unijne w ramach przyszłej perspektywy finansowej. Dzięki tej wiedzy będą mogli oszacować swoje szanse na dofinansowanie oraz wybrać te obszary, które mogą być dla nich szczególnie atrakcyjne. Więcej…

28 marca 2017 - Siła-wiedzy.pl zaprasza na:

XXV edycja seminarium z cyklu BADANIA NAUKOWE "NOWE ROZPORZĄDZENIE (12/12/2016) PARAMETRYZACYJNE, KATEGORYZACJA JEDNOSTEK NAUKOWYCH W 2017 I PUNKTACJE ZA 2013-16" Warszawa, 28 marca 2017 r. Więcej…

Problem z elektrośmieciami

Unia Europejska wdraża dużo nowych nakazów oraz przepisów, których niestety nie udaje się wyegzekwować. W szczególności chodzi o przepisy dotyczące elektrośmieci - kwestii niezwykle ważnej dla środowiska naturalnego. Najnowsze badania pokazują, że elektrośmieci nie są przetwarzane w takim stopniu jak powinny. Więcej…

Misja statku Rosetta została przedłużona

Według oświadczenia Europejskiej Agencji Kosmicznej, misja statku Rosetta, którego zadaniem było dostarczenie lądownika Philae na powierzchnię komety 67P/Churyumov-Gerasimen, będzie wydłużona do 2016 roku. Lądownik zbierał będzie dane odnośnie komety, aby następnie przesyłać je naukowcom do badań. Więcej…

Sposoby ograniczenia ilości odpadów

Ilość wytwarzanych przez nas odpadów rośnie z każdym rokiem. Co prawda, Polska pod tym względem zalicza się do krajów z najmniejszym wskaźnikiem wytworzonych śmieci w skali roku, ale ogromna ilość zanieczyszczeń zalewająca kulę ziemską to wciąż istotny problem. Ograniczenie tej ilości to krok nie tylko w kierunku większej ochrony środowiska i zmniejszenia wydobycia zasobów naturalnych, ale i mniejsze koszty składowania i utylizacji. Jak skutecznie ograniczyć ilość odpadów? Więcej…