Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Serwis aparatury medycznej z wykorzystaniem używanych części

Placówki służby zdrowia często poszukują sposobów na obniżenie kosztów a także wzrost efektywności. Z tej przyczyny wiele z nich rozpoczęło projekty ponownego wykorzystania sprzętów, które pozwalają im na serwisowanie urządzeń medycznych z wykorzystaniem używanych podzespołów zamiast nowych. Więcej…

Zwierzęcy kompas

Naukowcom z Chin udało się znaleźć cząsteczkę za sprawą której zwierzęta mogą wyczuwać strony świata. Więcej…

Kultura archeologiczna

Kultura archeologiczna to relikt kultury żywej. Jest ona efektem porządkowania materiału archeologicznego przez archeologów. Więcej…

Jak uzyskać fundusze unijne - warto korzystać ze szkoleń na temat funduszy europejskich

Dotacje europejskie są ważnym źródłem finansowania dla właścicieli firm jak również organizacji pozarządowych. By otrzymać te środki, powinno się korzystać ze szkoleń na temat funduszy europejskich. Więcej…

Technika w życiu codziennym

 Technika na dobre zadomowiła się w wielu dziedzinach życia. Trudno jest sobie wyobrazić dzień powszedni bez pralki, lodówki czy telewizora. Ich obecność jest czymś tak naturalnym i zwyczajnym, że aż się nie chce wierzyć, że setki lat temu nasi przodkowie nie znali tych wynalazków. Więcej…
Umiejętności językowe a rynek pracy

speakin sw mZnajomość języka angielskiego to obecnie jedna z najpopularniejszych pozycji na liście wymogów, które musi spełnić kandydat do pracy. Niezależnie od branży i zawodu, angielski staje się na prawdę podstawowym wymogiem.

Zależnie od wybranego ogłoszenia, wymagany jest różny poziom umiejętności porozumiewania się w tym języku. Podstawy wystarczą jedynie na stanowiska słabo płatne, niewymagające dużych kompetencji lub z branży, która mają z angielskim niewiele wspólnego. Zaawansowana znajomość języka angielskiego dotyczy głównie wyższych szczebli zawodowych lub prac, które bezpośrednio mają związek z językami obcymi. Niezależnie od stanowiska, na które aplikujemy, pozycja mówiąca o znajomości języka angielskiego na pewno nam nie zaszkodzi, a może pozytywnie wpłynąć na proces rekrutacji.

Jakich umiejętności językowych oczekują pracodawcy?

Dowiadując się wcześniej o kwalifikacjach wymaganych na interesujące nas stanowisko możemy wiele zyskać. Jeśli okaże się, że nie spełniamy podstawowych kryteriów zatrudnienia, na przykład związanych ze znajomością języka angielskiego, mamy szansę na reakcję. Możemy w takim przypadku pójść na kurs doszkalający i zawrzeć taką informację w CV. To rozwiązanie jest znacznie lepsze niż aplikowanie w sytuacji, gdy nie spełniamy podstawowych wymogów. Na stanowiskach, które nie mają szczególnego związku z pracą w języku angielskim nie musimy znać języka perfekcyjnie. Najczęściej wystarczą podstawowe umiejętności językowe. Zadania, do wykonania których potrzebować będziemy angielskiego to między innymi obsługa zagranicznego klienta w restauracji, wyszukiwanie prostych informacji w internecie, obsługa programów komputerowych z menu w języku angielskim itp. Aplikując na stanowisko, gdzie możemy spotkać się z wyżej wymienionymi czynnościami, warto zaznaczyć w CV, że potrafimy posługiwać się językiem angielskim w stopniu komunikatywnym. Ten zapis nie mówi wiele o naszych umiejętnościach językowych, ale mogą one zostać sprawdzone na rozmowie kwalifikacyjnej. Obok zawodów, które nie potrzebują ponadprzeciętnych umiejętności językowych, są na rynku pracy oferty, które tego wymagają. Osoby perfekcyjnie władające językiem angielskim często pracują w handlu międzynarodowym, marketingu lub odpowiadają za kontakt z zagranicznymi kontrahentami. Są to zawody bardzo reprezentatywne, a wykonujący je ludzie nierzadko odpowiadają za wizerunek wielkiej korporacji na arenie międzynarodowej. W przypadku takich stanowisk nie ma możliwości, aby osoba w nich pracująca miała jakiekolwiek problemy z komunikacją w języku angielskim. Wymagana jest pełna poprawność każdego wypowiadanego zdania i zrozumienie nawet najbardziej skomplikowanych kwestii. Aplikując na stanowisko tego typu musimy w CV zawrzeć informację o tym na jakim poziomie władamy językiem angielskim w konkretnych dziedzinach. W takim wypadku świetnie sprawdzają się certyfikaty językowe. Przedstawione są tutaj niemal dwie skrajności - od podstaw do perfekcji. Na rynku pracy większość stanowisk jest gdzieś pomiędzy tymi dwoma punktami, ale różnorodność wymagań jest tak wielka, że nie sposób o tym opowiedzieć. Każde ogłoszenie może stawiać inne warunki dotyczące umiejętności językowych.

W jaki sposób informować pracodawcę o poziomie znajomości języka angielskiego?

Istnieje pewna grupa osób, która posiada bardzo dobre umiejętności językowe, ale nie są one w żaden sposób poświadczone. To ludzie, którzy zdobywali wiedzę latami na bazie własnych doświadczeń, samodzielnej nauki, uczestnicząc w kursach i szkoleniach lub przez część swojego życia mieszkali w anglojęzycznym kraju. Często w CV takich osób widnieje zapis mówiący o znajomości języka angielskiego w stopniu bardzo dobrym. Tak na prawdę to niewiele mówi potencjalnemu pracodawcy o umiejętnościach językowych kandydata. W takim przypadku warto zainteresować się zdobyciem jakiegoś certyfikatu językowego. Certyfikat językowy jest dokumentem wydawanym przez uznane organizacje międzynarodowe - między innymi University of Cambrige. Pozwala on na precyzyjne określenie poziomu, na którym plasują się nasze umiejętności językowe. Jest wiele rodzajów certyfikatów, a większość z nich ma kilka poziomów zaawansowania. Niektóre potrzebne są do rozpoczęcia studiów lub pracy za granicą, a inne poświadczają o naszej znajomości języka angielskiego w zakresie pewnej dziedziny, na przykład biznesu. Większość ważna jest bezterminowo oraz uznawana w tysiącach firm i uczelni na całym świecie. Przykładem może być Business English Certificate.

  • Trzy poziomy zaawansowania.
  • Cena zależna od poziomu - 370zł - 690zł.
  • Trzy lub cztery części, sprawdzane są:
    • Część pisemna: czytanie, pisanie, rozumienie ze słuchu.
    • Część ustna: zdolność komunikacji w codziennych zagadnieniach biznesowych.
  • Pozwala na podjęcie studiów w języku angielskim na kierunkach ekonomicznych
  • Pomaga w rozpoczęciu kariery biznesowej w Polsce i za granicą.

Co możemy zyskać rozwijając się językowo?

Zyskujemy przede wszystkim uniwersalne kwalifikacje, które możemy wykorzystać w wielu branżach. Wszyscy aspirujący do zajmowania wysokich stanowisk lub kariery biznesowej, powinni w dużym stopniu inwestować w znajomość języków obcych. Oczywiście język angielski będzie najbardziej uniwersalnym, ale czasami bardziej opłaca się znajomość innego języka obcego. Współprace i kontrakty międzynarodowe to w dzisiejszych czasach codzienność. Zarówno wielkie korporacje jak i małe firmy działają poza granicami Polski. Korporacjom pozwala to na większe zyski, a małe przedsiębiorstwa mają dzięki temu szansę zaistnieć i się rozwijać. Chcąc zdobyć certyfikat językowy, możemy wybrać dwie drogi. Jedną z nich jest skorzystanie z kursów przygotowawczych, organizowanych przez wyspecjalizowane szkoły językowe. Bardzo często jest możliwość wybrania takich zajęć, które pozwolą nam przygotować się jak najlepiej do jednego konkretnego certyfikatu. Plusem tej metody jest jej skuteczność - jeśli wybierzemy dobrą szkołę oraz włożymy odpowiednio dużo własnego wysiłku, nie ma możliwości, aby nie osiągnąć celu. Minusem z kolei jest koszt, który może wynosić nawet kilka tysięcy złotych oraz to, że będziemy musieli dostosować się do narzuconych godzin zajęć. Drugą z dróg jest przygotowanie samodzielne. Plusem jest to, że możemy korzystać materiałów darmowych lub stosunkowo tanich, a jedyne poważne koszty będą wiązać się z opłatą samego egzaminu. Uczymy się również w miejscu i czasie, które nam odpowiada. Minusem może być nieskuteczność tej metody, ponieważ nie zawsze jesteśmy w stanie dobrze przygotować się do tak poważnego egzaminu.

Dla kogo są przeznaczone certyfikaty językowe?

Certyfikaty językowe są przeznaczone dla wszystkich, którzy ich potrzebują lub mogą zyskać na ich posiadaniu. Nie widzę przeszkód, aby rozwijać swoje kwalifikacje zawodowe i umiejętności językowe. Nie ma możliwości, aby takowy rozwój spowodował jakieś negatywne skutki. Dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją karierę to może być świetny sposób na przebicie się przez setki tak samo wyglądających CV. Zaraz po ukończeniu studiów, dziesiątki osób o tej samej profesji składają dokumenty do tych samych firm. Najlepszym sposobem na to, aby zyskać posadę jest wyróżnienie się spośród całej masy identycznych CV, które różnią się jedynie nazwiskiem. Certyfikat językowy będzie na pewno mile widziany w bardzo wielu różnych branżach. Warto rozwijać się nawet posiadając stabilną posadę. Pracując od lat na tym samym stanowisku, również można rozważyć zdobycie certyfikatu językowego. Ukończenie kursu, a następnie zdanie egzaminów może być przełomowym momentem. Podwyższając swoje kwalifikacje mamy kartę przetargową na negocjacje warunków pracy z przełożonym. Dokument poświadczający o znajomości języka angielskiego na dobrym poziomie może być powodem otrzymania awansu.

Artykuł powstał we współpracy z Speakin.pl. autor: Marcin Łukaszuk

speakin sw

Polecamy także:

W jakich sytuacjach i gdzie swoje zastosowanie znajdą zbiorniki na wodę pitną?

W dzisiejszych czasach zasoby czystej wody nadającej się do picia, niezwykle szybko maleją. Jest to spowodowane na przykład wzrostem zanieczyszczeń znajdujących się w środowisku, co z kolei wiąże się z nieodpowiedzialną gospodarką człowieka oraz czasem jego ignorancją. Więcej…

Pojedynek AI

Pojedynek sztucznych inteligencjiAlphaGo to AI - sztuczna inteligencja przygotowana przez specjalistów z Google i DeepMind. Wspólnie wykreowali oni system, łączący zwyczajowe metody sztucznej inteligencji, polegające na rozważaniu wszystkich realnych lokalizacji przy pomocy stworzonego drzewka zapytań, z techniką głębokiego uczenia maszynowego (deep learning). Więcej…

Student doceni

Blender to urządzenie, które winno znaleźć się w każdej kuchni. Panie, które dotąd nie miały blendera nawet nie zdają sobie sprawy z tego w jak wielu przypadkach może on się przydać. Więcej…

Popularne i wypróbowane sposoby na odporność

Gdy za oknem plucha, śnieg, mróz czy też okropny marznący deszcz zazwyczaj łapiemy chandrę i nie czujemy się nazbyt dobrze. Marna pogoda wpływa nie tylko na nasze nastrój, ale przede wszystkim na zdrowie. Znużenie, katar, infekcje to częste przypadki występujące w okresie od jesieni do wiosny. Szczególnie w ostatnim czasie, gdy świat zmaga się z inwazją chorób wirusowych, w tym z pandemią Covid-19, niestety w większym stopniu jesteśmy narażeni na osłabienie naszej odporności. Jednakże w żadnym wypadku nie powinno się poddawać. Układ odpornościowy człowieka to ogromnie sprytna i efektywnie działająca maszyna. O ile tylko nie cierpimy na jakieś specyficzne odmiany chorób immunologicznych, możemy w łatwy i nawet przyjemny metoda pobudzać swój własny system do podniesienia poziomu odporności. Wyłączną regułą, jakiej powinniśmy bezwarunkowo przestrzegać jest po prostu systematyczność i konsekwencja w działaniu. Jakie wobec tego sposoby można wykorzystać, by podnieść odporność swojego organizmu? Więcej…

Co wchodzi w zakres kompetencji miękkich?

Kompetencje miękkie dzieli się na umiejętności interpersonalne i osobiste. Te pierwsze nazywa się też umiejętnościami komunikacyjnymi. Jeśli chcesz aplikować na stanowisko kierownicze albo mocno powiązane z zasobami ludzkimi, powinieneś wiedzieć, że kompetencje miękkie są w Twoim przypadku kluczowe. Po tym, jak zgłębisz ich dokładną charakterystykę, od razu zrozumiesz, dlaczego są tak ważne… Więcej…