Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Jak właściwie analizować sprzedaż?

Sprzedaż to podstawa działalności każdego przedsiębiorstwa, dlatego powinna podlegać szczegółowej analizie. Dzięki temu można otrzymać szereg istotnych danych, które pomagają w stworzeniu najefektywniejszego planu biznesowego. Więcej…

Ciąża u kota. Jak rozpoznać pierwsze objawy?

W ciągu pierwszych dni od zapłodnienia, u zwierzęcia z reguły nie występują żadne szczególne objawy świadczące o brzemienności. Kiedy dostrzec można pierwsze oznaki ciąży u kota i jak je rozpoznać? Więcej…

Jakie są kierunki studiów związane z projektowaniem przestrzeni?

Lubisz przebywać w estetycznych, funkcjonalnych i praktycznie urządzonych miejscach? Masz zmysł artystyczny, zdolności manualne i wyobraźnię przestrzenną? Chciałbyś mieć wpływ na wygląd otaczającej Cię przestrzeni? Jeśli tak, przedstawiamy kilka kierunków studiów, które mogą Cię zainteresować. Więcej…

Instalacja alarmu

Alarmy są obecnie bardzo ważnym i wziętym sposobem ochrony biznesu. Wskazane jest zatem dowiedzieć się w jaki sposób ochraniają one nasze dobro. Więcej…

Odzyskiwanie surowców na ziemi polskiej - ile kosztuje?

Recykling, czyli odzyskiwanie i przetwarzanie śmieci jest obowiązkiem prawnym nałożonym na obywateli i kraje członkowskie przez władze państwa i Unię Europejską. Rachunek ekonomiczny dowodzi, że recykling wiąże się z mniejszymi kosztami produkcji i jest szansą na obniżenie cen produktów wykonanych z odzyskiwanych surowców. Więcej…
Kim był Piotr Wysocki?

pomnik historia

Podążając śladami polskich bohaterów narodowych, warto zainteresować się, jaką postacią był Piotr Wysocki. To polski ochotnik wojskowy, instruktor musztry, a przede wszystkim buntownik. To on wypowiedział słynne słowa: Polacy, wybiła godzina zemsty! – hasło rozpoczynające powstanie listopadowe w 1830 roku.

Piotr Wysocki to żołnierz, który konspirował

Piotr Wysocki urodził się w 1797 roku. W 1818 roku wstąpił do  wojska, gdzie został kadetem pułku grenadierów gwardii. Po sześciu latach służby w 1824 roku dostał się do elitarnej placówki wojskowej - Szkoły Podchorążych Piechoty w Warszawie - jako instruktor musztry wojskowej. Wielki Książe Konstanty osobiście prowadził szkolenia w tej placówce, które były znane z drakońskich metod. Piotr Wysocki był świadkiem ukarania oficera Waleriana Łukasińskiego oraz innych wojskowych za przynależność do Wolnomularstwa Narodowego, kiedy został skazany na publiczne wychłostanie i zakucie w kajdany. Wydarzenie to mocno wpłynęło na Piotra Wysockiego, który upatrywał w Łukasińskim wzoru postawy patriotycznej i zadecydowało o poszukiwaniu środowisk patriotycznych. W 1827 roku Piotr Wysocki jako instruktor musztry zaczął organizować konspiracyjną wobec caratu organizację niepodległościową. Pośrednią przyczyną buntu podchorążych, na którego czele stał Piotr Wysocki, była decyzja sądu sejmowego o uniewinnieniu konspiratorów z innej organizacji patriotycznej – Towarzystwa Patriotycznego.

Zaangażowanie Piotra Wysockiego w walki o niepodległość

Na samym początku, sam Piotr Wysocki nie wierzył, że może stanąć na czele zrywu o niepodległość. Według niego to podchorążowie powinni zacząć walkę, a później władza miała być oddana w ręce bardziej doświadczonych osób. Niemniej jednak, historia potoczyła się tak, że od pierwszych chwil powstania listopadowego Piotr Wysocki uczestniczył w wielu ważnych bitwach, między innymi pod Wawrem i Grochowem. Po nieudanej obronie reduty na Woli  wraz z generałem Sowińskim w 1831 roku dostał się do carskiej niewoli. Sąd wojskowy podjął decyzję o zesłaniu go na katorgę na 20 lat, dopiero w 1857 roku powrócił do kraju, jednak nie mógł zamieszkać w Warszawie. Zmarł na początku stycznia 1875 roku.  W obawie przed demonstracjami zakazano publikacji o jego śmierci i pogrzebie. Na jego grobie w Warce wyryto często powtarzane przez niego słowa: „ Wszystko dla Ojczyzny – nic dla mnie”. Wielu zarzuca Wysockiemu nieprzygotowanie do powstania, które skutkowało zniesieniem autonomii w Królestwie Polskim i nastaniem mrocznych czasów terroru namiestnika carskiego Iwana Paskiewicza.

Obecnie o jego postaci przypomina Polakom i turystom warszawskie muzeum, gdzie znajdują się poświęcone mu ekspozycje.

Polecamy także:

Zapomniane rzeczy

Niektórzy z nas z sentymentem przywołują|ogrom przedmiotów, które raptownie zniknęły z naszego świata. Prawdopodobnie nasi dziadkowie pamiętają najbardziej popularne rzeczy, ale młode pokolenia nie mają pojęcia o starych technologiach. Można odkryć ociupinę tajemnicy idąc do muzeum, czy na pchli targ. Można również powrócić z sentymentem do przeszłych epok, przeglądając ten materiał. Więcej…

Silniki prądu stałego – niezastąpione w dzisiejszych czasach

Obecnie silniki prądu stałego znajdują szerokie zastosowanie jako elementy urządzeń produkcyjnych i medycznych oraz we wszelkiego typu automatyce.   Więcej…

Będzińskie skarby - co trzeba zobaczyć w tym mieście?

Będzin jest jednym z najbardziej interesujących ośrodków miejskich na terenie Zagłębia. Będzińskie zabytki sprawiają, że wycieczki po terenie Będzina stają się dla wielu z nas wyjątkową lekcją historii. Więcej…

Styl życia a pokoleniowe dźwięki - harmonia różnorodności społecznej

Aktualnie obserwujemy efektowną mieszankę różnorodnych pokoleń, które współegzystują i oddziałują na kształtowanie się obecnego społecznego oblicz. Pokolenia X, Y, Z i Baby Boomers to całkowicie odmienne grupy, z których każda przenosi wyjątkowe zalety i sposobności do współczesnego życia. Ten taniec rozpiętości trybu życia formuje obecną rzeczywistość, budując fascynującą mozaikę kultury, rozwiązań i zmieniających się kierunków. Więcej…

Inwestycja w nowoczesny park maszynowy

Produkcja przemysłowa w zależności od branży jest bardziej lub też mniej rozwinięta. Nie w każdej dziedzinie potrzebne są zaawansowane maszyny, które większość pracy wykonują za człowieka. W wielu branżach nadal używa się starszych urządzeń, które lata swojej świetności mają już dawno za sobą, a mimo to są w stanie jeszcze sprostać wymaganiom jakie się im stawia. Więcej…