Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Lek stosowany przy zapaleniu stawów pomoże łysiejącym

Czyżby udało się nareszcie znaleźć skuteczny specyfik na porost włosów? Możliwe, że odpowiedź brzmi tak, jeśli tylko badania przeprowadzone na myszach potwierdzą swą skuteczność także w przypadku ludzi. Więcej…

Potrzeba tłumaczenia w biznesie

Translacja to działanie przydatne w wielu dziedzinach. Jak wiemy, tłumaczenia przysięgłe są często konieczne w oficjalnych sytuacjach, kiedy przekładu na inny język wymaga dokument – dyplom czy certyfikat. Wysokiej precyzji wymagają także tłumaczenia naukowe, zwłaszcza w naukach ścisłych, aby jak najdokładniej oddać myśl autora. Z kolei firmy współpracujące z zagranicznymi kontrahentami i prowadzące kampanie reklamowe w różnych krajach często zamawiają tłumaczenia marketingowe. Ważne, aby wybrać takie biuro tłumaczeń, które będzie nam mogło pomóc w różnych sytuacjach i zawsze terminowo. Więcej…

Nowoczesne telewizory

Postęp technologiczny zdaje się nie ustawać, a producenci co chwila usiłują nakłonić nas do aktualizacji domowego sprzętu audiowizualnego. Jeśli chodzi o telewizory najnowszą atrakcjąma być standard Ultra HD, zwany także zamiennie 4K, obiecujący znakomitą jakość obrazu oraz dźwięku. Więcej…

Co to jest bariera podczerwieni?

W przypadku gdy pojawia się potrzeba ochrony dużych obszarów albo obiektów specjalnych, w których występuje wysoki stopień zagrożenia, konieczne jest stosowanie aktywnych barier podczerwieni. Za pomocą wiązek świetlnych można odpowiednio chronić budynki oraz drogocenne przedmioty. Skuteczność tego sprzętu powoduje, że cieszy się on coraz większym zainteresowaniem. Więcej…

Rękawice gumowe - w jaki sposób powstają?

Gumowe rękawice znajdują powszechne zastosowanie w medycynie, przemyśle spożywczym oraz policji - w laboratoriach kryminalnych i na miejscach popełnionego przestępstwa. Korzystają z nich rybacy i pracownicy hut, platform wydobywczych i fabryk, strażacy, a także prywatne osoby w przydomowych ogrodach. Ze względu na rodzaj i grubość to produkty równie często stosowane w przemyśle ogrodniczym i ochronnym np. w straży pożarnej. Więcej…
Utrata wartości aktywów - co należałoby o niej wiedzieć?

utrata swFirmy, które mają księgi rachunkowe, muszą opracowywać co roku zestawienie zamknięcia. skoro dany podmiot odnotował utratę wartości aktywów, natychmiast powinien on wpisać go w bilansie. Ale zamieszczenie potrzebnych odpisów aktualizacyjnych nie jest łatwe i wymaga fachowej wiedzy, bo zgodnie z zapisami prawa (a zatem przede wszystkim ustawą o rachunkowości) jest kilka różnych metod określania pozycji bilansu. Ekspert wie, jaką z nich zastosować i w jaki sposób obliczyć aktualną utratę wartości aktywów.

Czym są aktywa? To zasoby dorobku konkretnego przedsiębiorstwa (w przeciwieństwie do pasywów, oznaczających źródła, z których zasilany jest majątek firmy). W listę aktywów wchodzą: aktywa trwałe oraz aktywa obrotowe. Do aktywów trwałych  uwzględnia się: majątek rzeczowy, długoterminowe należności i inwestycje oraz wartości niematerialne i prawne, i długoterminowe rozliczenia międzyokresowe. Majątek obrotowy tworzą natomiast: należności i inwestycje krótkoterminowe, środki kapitałowe oraz zapasy i krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe. Już samo wyliczenie elementów tej części bilansu obrazuje ich różnorodność. A to oznacza, że także wycena kwoty oraz utraty wartości aktywów wymaga zastosowania różnych metod - zależnych ściśle od charakteru konkretnego składnika.

Wycena aktywów koncentruje się zazwyczaj na oszacowaniu albo ich wartości albo na podstawie ceny nabycia bądź kwoty wytworzenia, albo też wartości rynkowej - czyli de facto kwoty, za którą organizacja mogłaby dany fragment majątku sprzedać. Zmienna Niestała sytuacja rynkowa finansowa, relacje z innymi konkurencyjnymi podmiotami funkcjonującymi istniejącymi na rynku, a także nieprzewidziane niepewne sytuacje wydarzenia losowe sprawiają przesądzają jednak, że cena wartość netto lub wartość koszt danego wskazanego składnika majątku mogą ulegać zmianom przemianom. Utratę wartości aktywów należy wart monitorować odnotowywać na bieżąco - ponieważ gdyż w wielu częstych przypadkach wypadkach firma przedsiębiorstwo może przewidzieć zauważyć, że do niej dojdzie. Dobrym znakomitym przykładem jest tu np. pogorszenie obciążenie sytuacji kondycji finansowej kapitałowej kontrahenta klienta lub wahania cen walut bądź wartości kosztów instrumentów finansowych pieniężnych, w które przedsiębiorstwo zainwestowało.

Oczywiście - jak powiedzieliśmy wcześniej - konkretny sposób, w jaki szacuje się poziom utraty wartości aktywów, musi być dobrany ściśle do typu konkretnego składnika majątku. Całkowicie inaczej wygląda on bowiem w przypadku dorobku materialnego - takiego jak budynki czy flota firmowych pojazdów, a zupełnie inaczej - w przypadku wartości niematerialnych i prawnych. Te drugie są znakomitym przykładem, który pomaga ukazać, dlaczego oszacowaniem utraty wartości aktywów zawsze powinien się zajmować fachowiec. Do wartości niematerialnych i prawnych należą bowiem każdego rodzaju licencje czy patenty. Wyobraźmy sobie sytuację, w której ktoś wynajduje zupełnie nowatorską technikę, która bardzo obniża wartość technologii dotychczas wykorzystywanych. Albo wytwórca programów wprowadza na rynek doskonalszy program do realizacji określonych zadań - w związku z czym programy użytkowane w danej chwili przez przedsiębiorstwo okazuje się gorsze, mniej trafne, a może nawet w niektórych sytuacjach błędne. Jak określić wówczas, ile straciła firma, która zainwestowała kiedyś w zakup podobnego systemu?

Z pozoru może się wydawać, że tego rodzaju błąd nie pociąga za sobą żadnych nieprzyjemności - przecież to przedsiębiorca ponosi konsekwencje utraty wartości aktywów. Warto jednak podkreślić, że firmy, prowadząc rachunkowość, zobowiązują się do rejestrowania w nich rzetelnych, potwierdzonych danych. Jeśli firma w obliczu utracenia części majątku będzie rejestrowała w bilansie cały czas te same kwoty, może zostać podejrzana o zawyżanie wartości majątku, a takie postępowanie również jest niedopuszczalne. Nie tylko podważa ono wiarygodność spółki, ale dodatkowo może narazić ją na problemy, jeśli w oparciu o księgi podejmowane są decyzje inwestycyjne (np. otwarcie kredytu bankowego, dotacji lub innej formy dofinansowania działalności spółki).

Polecamy także:

Czy w Polsce można mieć broń bez zezwolenia

Polska to nie Ameryka, jednak każdy pełnoletni obywatel RP może posiadać broń. Więcej…

Jak wydać własną książkę?

Obecnie w Polsce są dwie drogi wydawania książek. Można to zrobić bezpłatnie zgłaszając swoją propozycję książki do wydawnictwa. Jest to droga trudna do przejścia, bo wydawnictwa bardzo niechętnie ryzykują wydanie książki debiutanta. Na szczęście jest też drugi sposób a więc wydanie książki za pieniądze. Więcej…

Wielki problem elektrośmieci

Rozwój cywilizacyjny generuje coraz to nowsze problemy. Jednym z nich jest składowanie i odbieranie tzw. elektrośmieci, a więc odpadów pochodzenia elektrycznego. W jaki sposób zatem pozbyć się zepsutej lodówki, bądź od dawna nieużywanego komputera?Problemów generowanych przez zepsuty lub nieużywany sprzęt elektroniczny przybywa z każdym rokiem. Więcej…

3 filary Wielkiego Postu – post, jałmużna, modlitwa

Wielki Post nas uczy i wychowuje. Chodzi oczywiście o edukację duchową, a nie cielesną. Opiera się on na trzech filarach: poście, jałmużnie oraz modlitwie. Więcej…

Matura 2016. Chcesz zdać? Sprawdź, jak się uczyć.

Nie ukrywajmy – to co przydaje się na maturze najbardziej to solidne przygotowanie. Jeśli masz pewność, że wiesz naprawdę dużo, nawet stres jest mniejszy. Ale od czego zacząć? Jak rozplanować naukę, żeby wszystko pamiętać na dłużej i przede wszystkim jak się zmotywować, żeby z powtórką materiału nie czekać do ostatniej chwili. Spokojnie, istnieje klika metod, które ktoś już przetestował. Więcej…